GeriGündem Finansal reform tasarısı Senato'ya takıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Finansal reform tasarısı Senato'ya takıldı

Finansal reform tasarısı Senato'ya takıldı
refid:14543842 ilişkili resim dosyası

ABD'de Büyük Buhran'dan sonra bankacılık sektörüne en kapsamlı düzenlemeleri getirmesi planlanan reform tasarısı, Pazartesi günü Cumhuriyetçilerin toplu şekilde karşı çıkmasıyla Senato'dan geçemedi

Tasarının Senato'da görüşülmesi için toplam 100 olan oyların 60'ının 'Evet' olması gerekiyordu. Ancak oylama sonucunda 57 lehte oy çıkarken, tasarının görüşmelerine geçilmemesi yönünde 41 oy kullanıldı.  

Tasarının engellemesi, Cumhuriyetçilerin elini, Demokratların bankalara kârlı işlemlerini yasaklama ve daha fazla kısıtlama getirilmesiyle ilgili planlarına yönelik muhalefete karşı daha fazla taviz vermesi konusunda güçlendirdi.

Cumhuriyetçilerin tasarıyı engellemesinin kalıcı olması beklenmiyor. Her iki partiden yetkililer anlaşmaya yakın olduklarını ve tasarının bu haftanın sonuna doğru Senato'da alınabileceğini söyledi.

ABD sermaye piyasasını düzenleme organı SEC'in, Goldman Sachs'a açtığı dolandırıcılık davası sonrasında her iki parti de, Kasım'da yapılacak seçimler öncesinde finansal sektöre kısıtlamalar getirme konusunda birbirine yakın noktada duruyor. 

Oylamanın Goldman Sachs yetkililerinin haklarındaki suçlamalarla ilgili olarak Senato'da verecekleri ifadeden bir gün önce gelmesi de dikkat çekti.             

Yorumları Göster
Yorumları Gizle