Gündem Haberleri

  Filmleri aratmayan operasyon

  Hürriyet Planet
  27.01.2012 - 00:01 | Son Güncelleme:

  Kolombiya’da uyuşturucuyla mücadele ekipleri son yılların en büyük operasyonlarından birini Peru ve Brezilya sınırı yakınlarındaki ormanlık arazide gerçekleştirdi. Cumartesi günü başlayan ve iki gün önce sona eren operasyonda, filmleri aratmayacak sahneler yaşandı.

  Kolombiya Ulusal Polisi Uyuşturucuyla Mücadele Bürosu ekiplerinin başındaki isim General Luis Alberto Perez, dört gün süren operasyonda Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) ait 17 kokain laboratuvarının imha edildiğini açıkladı.

   

  Perez, operasyonun FARC gerillalarının yoğun olarak faaliyet gösterdiği Calamar, El Retorno ve Miraflores kırsal bölgeleriyle, Guaviare eyaletinin tüm yerleşim birimlerini kapsadığını belirtti.

  FİLMLERİ ARATMAYAN OPERASYON / FOTO GALERİ

  Guaviare eyaletinin başkenti San Jose del Guaviare’da düzenlenen operasyonlara, iki savaş uçağı ve 22 hücum botu destek verdi. Özel birimlerin yürüttüğü operasyonun sonunda gerillalara ait 692 kg kokain ve kokain üretiminde kullanılan 13 ton kimyasal madde ve donanım ele geçirildi. Ayrıca, FARC üyesi olan ve uyuşturucu üretiminde yer alan 10 kişi gözaltına alındı. http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/488/Kolombiya'da%20filmleri%20aratmayan%20uyu%C5%9Fturucu%20operasyonu/R25232254.jpg


  BİNLERCE HEKTAR UYUŞTURUCU TARLASI

  Orta Amerika’nın uyuşturucu merkezi olduğu 1990’lı yıllarda uyuşturucuyla mücadele alanında büyük dersler çıkaran Kolombiya, yılbaşından bu yana Guaviare eyaletinde 2 bin 719 hektar kokain ekili alanı imha etti.

  Perez, yürüttükleri operasyonlar sayesinde FARC’ın güney bölgelerindeki altyapısı ve lojistiğine büyük darbe vurduklarını belirtti.

   

  Kolombiya hükümeti, FARC gerillalarının lideri olan “Kokoriko” lakaplı Marco Fidel Suarez Cristiano’nun yakalanmasına yardımcı olacak kişilere 660 bin dolar ödül vaat ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı