Gündem Haberleri

  Film gibi bir dolandırıcılık hikáyesi

  Oya ARMUTÇU ANKARA
  23.04.2004 - 02:01 | Son Güncelleme:

  Türk filmlerine taş çıkaran bir dolandırıcılık davası geçtiğimiz günlerde Yargıtay kayıtlarına geçti. Yargıtay, hukuk açısından oldukça karışık davayı yeniden görülmesi için mahkemeye iade etti.

  Kiralık ‘dayakçı’ tuttu

  Balıkesir’de kızı S.’den boşanan S.G’ye kızan kayınpeder M.G., damadını dövsün diye 500 milyon karşılığı adam tuttu. ‘Kiralık dayakçı’ T.İ., damat S.G.’yi dövmeye gidince büyük bir sürprizle karşılaştı. Damat, okul arkadaşıydı. Bunun üzerine sanık, arkadaşından dayak yemiş izlenimi yaratması için birkaç gün yüzünü gözünü bantlayarak gezmesini istedi. T.İ. bununla kalmadı ve telefonda kendini ‘Macarlardan Yılmaz’ diye tanıtarak kayınpeder M.G.’yi, ‘Sen benim arkadaşım S.G.’yi dövdürmüşsün. Biz de seni döveceğiz’ diye tehdit etti.

  1.5 milyar daha kaptı

  Paniğe kapılan kayınpeder, az önce kendisini tehdit eden kişi olduğunu bilmediği T.İ.’ye telefon açıp, ‘Aman beni kurtar’ diye yalvardı. T.İ. de yaşlı adama şu öneriyi getirdi: ‘S.G. seni dövdürmek için onlara ne kadar para vermişse biz de o kadar para verelim, aradan çekilirler.’ T.İ, daha sonra kendisini arayan kayınpedere, ‘1.5 milyar vermemiz gerekiyor’ dedi. Dolandırıldığından habersiz kayınpeder, bu öneriyi kabul edip, ‘İşyerime gel, sana parayı vereyim aradan çıksınlar’ dedi. Ertesi gün mağdurun işyerine giden sanık T.İ parayı alıp kayıplara karıştı.

  Olay ortaya çıkınca sanığa Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi’nde dolandırıcılıktan dava açıldı. T.İ. 3 yıl 4 ay 25 gün ağır hapis ve 3 milyar 888 milyon 888 bin lira ağır para cezasına mahkûm oldu. Karar, Yargıtay 11. Ceza Dairesi tarafından temyiz edildi.

  Dava bir kez daha görülecek

  Yargıtay, mağdur kayınpederin damadını dövdürmek için adam tutmasını ve 500 milyon kaptırmasını, dolandırıcılık suçu saymadı. Bu suçtan verilen cezanın fazla olduğu için bozulmasına karar verdi. Ancak, sanığın sesini değiştirip telefon ederek 1.5 milyar lira daha alması eylemi dolandırıcılık sayıldı. İlginç dolandırıcılık dosyası Balıkesir’de yeniden görülecek.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı