Gündem Haberleri

  Filistin'de şehit binbaşıya anma

  Hürriyet Haber
  26.03.2005 - 15:11 | Son Güncelleme:

  Filistin'in El Halil kentinde, 3 yıl önce görevi başındayken uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Hava Piyade Binbaşı Cengiz Toytunç ile İsviçreli görevli Catherine Berruex, düzenlenen bir törenle anıldı.

  Törende, Uluslararası Gözlemci Misyonu (TIPH) Karargah binasının bahçesinde bulunan Toytunç ve Berruex adına yaptırılan anıta çelenkler konularak saygı duruşunda bulunuldu.

  Törene Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Ercan Özer, Tel Aviv Büyükelçiliği askeri ataşeleri Albay İsmail Yalçın, Albay Ertan Varlık ve Albay Hüseyin Hançer, El Halil Valisi Arif El-Caberi, El Halil'deki Türk toplumundan Dr. Galip Alzeer, İsviçre'nin Tel Aviv Büyükelçiliği temsilcileri ve TIPH görevlileri katıldı.

  El Halil'deki Uluslararası Gözlem Misyonu Türk Kıdemli Subayı Kurmay Albay Recep Yıldız, “barışa yönelik tüm çabalarına rağmen iki değerli TIPH görevlisinin öldürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu, ancak aynı zamanda, 'Yurtta Barış Dünyada Barış' ilkesi doğrultusunda hayatlarını yitiren iki görevliyle aynı amacı paylaşarak El-Halil'de bulunmaktan çok gururlandığını” belirtti. Albay Yıldız, iki görevlinin anıtı önünde toplanan herkesin de aynı duyguları taşıdığına olan inancını dile getirdi.

  Törene bazı sağlık sorunları nedeniyle katılamayan şehit Binbaşı Toytunç'un eşi Banu Toytunç da tüm TIPH yetkililerine teşekkür mesajını iletti.

  TIPH Misyon Başkanı Tryggve Tellefsen de misyonun barış doğrultusundaki tüm çabalarının devam edeceğini kaydetti.

  Hava Piyade Binbaşı Toytunç, Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Hüseyin Özaslan ve İsviçreli görevli Catherine Berruex 26 Mart 2002 tarihinde El Halil'de Halhul köprüsünden Tel Aviv'e giden yolda birkaç Filistinli tarafından araçları durdurulmaya zorlanmış, aracı durdurdukları esnada aynı kişiler tarafından makineli tüfekle taranmışlardı. Toytunç ve Berruex olay yerinde hayatlarını kaybetmiş, Yüzbaşı Özaslan yaralı olarak kurtulmuştu.

  Olaya karıştığı belirlenen ve İslami Cihad örgütü üyesi oldukları bildirilen üç Filistinliden ikisi bir İsrail askeri kontrol noktasındaki çatışmada vurularak öldürülmüş, diğeri ise yakalanarak hapse mahkum edilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı