GeriGündem Filipinler'de 4 vekil tutuklanmamak için parlamentoya sığındı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filipinler'de 4 vekil tutuklanmamak için parlamentoya sığındı

Filipinler'de 4 solcu milletvekilinin, Devlet Başkanı Gloria Arroyo'ya karşı darbe girişiminde bulunmaktan tutuklanmamak için parlamento binasına sığındığı bildirildi.

Milletvekillerinin avukatlarından Teodoro Casino, yerel bir televizyona yaptığı açıklamada, polisin adalete teslim edileceğini açıkladığı solcu milletvekillerinin, parlamento binasında bir odada yattıklarını söyledi.

Polisin aynı gruba mensup 2 milletvekilinin darbe girişiminde bulunmak suçlamasıyla gözaltına aldığı belirtilirken, parlamento binasına sığınan milletvekillerinden biri olan Satur Ocampo, Adalet Bakanlığı'ndan bir yetkilinin, parlamento binasından çıkmaları halinde tutuklanacakları konusunda uyarıda bulunduğunu söyledi. Bu arada polisin milletvekillerini tutuklamak amacıyla parlamento binasına girebilmesi için tutuklama emri çıkarılacağı da belirtildi.

Arroyo, cuma günü bir darbe girişiminde bulunulduğu gerekçesiyle ülkede olağanüstü hal ilan etmiş, bu çerçevede aralarında terörle mücadele biriminden üst düzey polisler ve siyasetçilerin de bulunduğu birçok kişi gözaltına alınmıştı.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Merkezi New York'ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Arroyo tarafından basına uygulanan özgürlük kısıtlamalarını kınadı.

CPJ, Arroyo'ya yolladığı mektupta, “Yönetiminizin, -bir gazeteye baskın düzenlemek, radyo istasyonları ve televizyon kanallarının önüne asker konuşlandırmak- gibi taktikleri (diktatörlüğün sona ermesinden sonra) son 20 yılda kaydedilen demokratik ilerlemeleri tehdit etmektedir” denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle