GeriGündem Fethullah Gülen’in ateist teröristle eşdeğer görüşüne Adalet Bakanı Cemil Çiçek’ten cevap geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fethullah Gülen’in ateist teröristle eşdeğer görüşüne Adalet Bakanı Cemil Çiçek’ten cevap geldi

Zaman Gazetesi’nde yayınlanan Fethullah Gülen röportajında, Gülen’in ateistlerle teröristleri bir tutan sözleri ile başladı her şey. 24 Mart 2004 tarihinde yayınlanan röportajda Gülen, bir insanı öldürmenin bütün insanları öldürmek olduğunu, insan öldürenin aynı ateistler gibi ebediyen cehennemde kalacağını söylüyordu.

Özetle, ‘İnsan öldürenle ateist eşdeğerdir’ diyordu. Gülen’in bu sözlerine en sert eleştiri Hürriyet Ankara Temsilcisi Sedat Ergin’den geldi. Ergin, 28 Mart’ta köşesinde, hep hoşgörüden dem vuran ve ılımlı İslam’ın sesi olarak bilinen Fethullah Gülen’in samimiyetini eleştirerek, Gülen’in bütün o kardeşlik, insanları kucaklama ve hoşgörü mesajlarının kozmetik birer söylem olduğunu savundu. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, herkes karşısındakinin inancına saygı duymalı diye karşı çıktığı bu konuda şöyle dedi: ‘Hiçbir insan kendi inancını ya da düşüncesini bir başkasına doğrulatmak mecburiyetinde değildir. Bu doğru da değildir. İnsanların düşünceleri, inançları kendilerine aittir. Demokratik toplumda herkes bunlara saygı duymak mecburiyetindedir. Aksi halde demokratik hayat olmaz. İnsanlar, kendi inançları için demokrasi zemininde daha çok hak ve özgürlük talep ederken, aynı demokrasi zemininde başkalarının inançlarına da saygı göstermeliler.’

Fethullah Gülen’in sözlerine ne dediler

Gülen gibi bir pasifistin kastını aşmış bu sözler

Prof. NİYAZİ ÖKTEM (Hukukçu):
Fethullah Gülen gibi pasifist olan bir adamın böyle bir şeyi söylemesi kastı aşıyor. Söyleşinin bütünü barışçı mesaj veriyor halbuki. Ben Fethullah Gülen’in Kuran’ın genel mahiyeti içinde ahlaki ve hümanist yorumlar yaptığını düşünüyorum. Kuran’a göre ‘Birini öldüren, bütün insanlığı öldürmüştür’ diyor mesela. Ancak burada bir ayrım yapmak lazım. Fransızca’da ate ve ateist ayrımı vardır. Ate inançsız, ateist ise inançsızlığı yaymak için gayret gösteren ve tüm inanları horlayan, kötüleyen kişidir.

Ortaçağ’dan kalma bir tarz

Prof. MEHMET ALTAN (Köşe yazarı):
İnsanları inançları ile yargılamak Ortaçağ’dan kalmıştır. Artık bu konuların aşılması lazım. Fethullah Gülen, İslam’ı modern olarak yorumlayan bir din adamıdır ama bu yaptığı talihsiz bir açıklamadır. Demokrasilerde insanları fikirleri kadar inançlarıyla mahkum etmek de kabul edilemez. Hukuk dışında fetvalar vermek tehlikelidir.

Bunu söyleyen güya en hoşgörülüsü

Prof. TÜRKER ALKAN (Siyaset bilimci):
İkisi de ‘ist’ takısı ile bittiği için bir tutuyor herhalde. Başka ne diyebilirim? Çok yakından izlediğimi söyleyemem, ama dinci diyebileceğimiz cenahta güya en geniş görüşlü, en barışçı, en uzlaşmacı diye bilineni bile ateistleri teröristle bir tutuyorsa, diğerlerini varın siz düşünün. Gidiyorlar, diğer dinlerden olanlarla hoşgörü toplantıları yapıyorlar, iş ateistlere gelince hoşgörü yok. Ateisti terörist ile denk tutmak demek, ateiste her türlü zulmü yapın, hapsedin, toplum dışına itin demek.

Tüyler ürpertici bir söylem

Prof. ALİ NESİN (Ateist olduğunu ilan eden yazar Aziz Nesin’in oğlu):
Böyle bir şeyi söylemek bile suçtur. Tüyler ürperici bir söylem. Şu anda Amerika’da olduğunu biliyorum ama bu sözler oradan söylense bile suç olmalıdır bence. Savcılar gerekeni yapmalı diye düşünüyorum.

Zulüm yapan Müslüman ile yapmayan garimüslim eşit değildir

Prof. ZEKERİYA BEYAZ (İlahiyatçı):

Bütün dinlerin geliş amacı insanlara yarar sağlamaktır. Bu yarar da birinci derecede barıştır, insanlığa iyilik yapmak, insanları mutlu kılmaktır. O nedenle, zulüm yapan Müslüman ile, zulüm yapmayan gayrimüslüm asla eşit olamaz. Ama zulüm yapan, terör yapan, insan haklarına tecavüz eden kişi her ne halde, her ne sıfatta olursa büyük günahı cehennemi hak etmiş olur. Müslüman da, Hıristiyan da olsa, ateist de olsa hiçbir şey farketmez.

Muhakemesi bozuk, bilgisi eksik

Prof. ZEYNEP DAVRAN (Felsefeci):
Gülen’in akıl yürütmesinde muhakemesinde bozukluk ve bilgi eksikliği var. Ayrıca teröristlerle ateistlerin bir olduğunu beyan etmekle kendi taraftarlarına ateistlere terörist muamelesi yapılmasını da örtülü olarak söylüyor ki, bu da çok tehlikelidir. Buna yakın ve somut tehlike oluşturacak bir beyandır. Ateistler, bu din sistemi dışında olan insanlardır. Onların kafir olması bahis konusu bile olamaz. Temel, teoloji kavramlarını hep yanlış kullanmış.

Hocanın görüşlerine katılıyorum

Prof. SAİM YEPREM (İlahiyatçı): Hocanın bu görüşlerine katılıyorum. İslam dinini gönülden benimsemiş bir kişinin terörist olması mümkün değil. Gerçek anlamda bir Müslüman’ın insanlığı rahatsız etme manasında bir terör mensubu olması düşünülemez. Bunda Kuran’a ve peygamberin öğretilerine ters düşen bir durum yok. Diğer ifadeye gelince, orada sanıyorum bir yanlış yorum veya yanlış aktarma var. O sözün öyle olması mümkün değil bir defa. O eşdeğerlik, İslam dinini kabul etmeme açısındandır. Yani bir ateistin İslam dinine mensup olduğu söylenebilir mi? Aynen onun gibi, bir teröristin de İslam dinine mensup olduğu söylenemez.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle