GeriGündem Felaketin boyutları tahmin edilenden büyük
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Felaketin boyutları tahmin edilenden büyük

Felaketin boyutları tahmin edilenden büyük
refid:14568444 ilişkili resim dosyası

ABD’li yetkililer Çarşamba günü yaptıkları açıklamada Meksika Körfezi’nden sızan petrolün ilk tahminlerin beş katından fazla olabileceğini söyledi.

FELAKETİN BOYUTLARI BEŞ KAT BÜYÜDÜ

 

ABD Sahil Güvenlik yetkilisi Amiral Mary Landry, düzenlediği basın toplantısında, kuyudan sızmakta olan petrolün günde 1,000 değil 5 bin varil olabileceğini ifade etti.

 

Sızıntı, su yüzeyinin yaklaşık 1.5 kilometre altında olduğu için, eldeki verilerin kaba tahminler olduğunu hatırlatan Landry, sızıntı alanının üzerinde yapılan uçuşlar sayesinde bu yeni sonuca ulaşıldığını belirtti.

 

Öte yandan BP’nin petrol arama ve üretim operasyonları sorumlusu Doug Suttles, yeni bir sızıntı keşfedildiğini duyurdu. Yetkililer daha önce kuleyi kuyuya bağlayan boruda iki çatlak bulmuştu. Çatlaklardan biri yüzeye yakın öbürü de kaynağın ağzına yakın noktalardaydı.

 

Suttles, Çarşamba günü duyurulan çatlağın kaynağa daha da yakın olduğunu belirtti. Bu çatlağın yeni olduğunda ısrar eden BP yetkilisi, “Ancak sızıntı miktarının değiştiğine inanmıyoruz” dedi. Suttles, Landry’nin açıkladığı yeni bulguların daha önceden öngörülen aralık içinde olduğunu söyledi.

 

SAVUNMA BAKANLIĞI MÜDAHALE EDEBİLİR 

Öte yandan Landry, Başkan Barack Obama’nın konuyla ilgili bilgilendirildiğini ve hükümet, BP’nin yüzeyin temizlenmesi konusunda yeterli olamayacağına karar verirse, Savunma Bakanlığı’nın müdahale edeceğini açıkladı.

 

Yetkililer rüzgarın su yüzeyindeki petrolün Cuma gecesi itibariyle Louisiana sahiline ulaşmasına neden olabileceğinin altını çizerek sahildeki doğal yaşamın korunması için daha acil önlemler alınmasını istedi. Söz konusu önlemler arasında bölgedeki kuşları korkutup kaçırmak için top patlatılması ve bölgedeki karides avcılarının teknelerinin petrol süzgeci olarak kullanılması da var.

 

Çarşamba akşamı temizlik ekipleri yüzeydeki petrolün farklı noktalara kaydırılıp yakılması çalışmalarına başladı. Bu teknik daha önceki sızıntılarda işe yaramıştı ancak hava durumunda yaşanan değişiklikler ve çevreyle ilgili kaygıların süreci zorlaştırabileceği ifade ediliyor.

 

Dahası bu tür operasyonlar ancak yüzeydeki petrol belli bir kalınlığa ulaştıktan sonra işe yarıyor. Ancak Meksika Körfezi’ndeki birikintinin yüzde 97’sinin petrol-su karışımı olduğu ve yakma operasyonunun işe yaramayacağı tahmin ediliyor.

 

ELDEKİ ARAÇLAR YETERSİZ

Rice Üniversitesi’nden Enerji ve Çevre Sistemleri Enstitüsü Direktörü Walter Chapman, eğer su yüzeyindeki petrolün yüzde 50’si yakılabilirse bunun bir başarı olacağını söyledi. Amiral Landry ise bu stratejinin eldeki bir dizi araçtan sadece biri olduğunu hatırlattı.

 

ABD’nin elindeki diğer araçlar, uzaktan kumandalı araçlar kullanarak kuyuyu ve kaynağını kapatmak, deniz tabanındaki çatlaklara kapaklar takmak ve petrolü toparlanması için yüzeye doğru taşımak ve tahliye kuyuları kazarak sızıntıyı önlemek.

 

Ancak bu tekniklerin bir kısmının bir işe yaramadığı ortaya çıktı, bir kısmının da etkili bir biçimde kullanılabilmesi için aylar geçmesi gerekiyor.

 

Stratejilerin bu kadar bol olması sızıntının daha önceki vakalardan farkını da ortaya koyuyor. Geçmişte de petrol tankerleri batmış ve boru hatlarında kırılmalar yaşanmıştı ancak yetkililer suyun 1.5 kilometre altındaki kuyuda yaşanan sızıntının daha önce karşı karşıya kalınmamış sorunlar yarattığını ifade ediyor.  

Yorumları Göster
Yorumları Gizle