Gündem Haberleri

  F-16'dan sinyal alındı

  Zonguldak
  03.03.2005 - 14:47 | Son Güncelleme:

  Karabük yakınlarında düşen f-16 uçağından sinyal alındı. Arama çalışmaları Gölören Köyü yakınlarında yoğunlaştırıldı. İki pilottan haber alınamadı.

  TÜRK Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-16 savaş uçağı bugün öğle saatlerinde Karabük ve Bolu semalarında eğitim uçuşu sırasında henüz bilinmeyen nedenle düştü. Gelen sinyalden, uçağın Karabük ve Bolu illeri arasındaki karla kaplı dağlık bölgeye düştüğü sanılıyor. Bölgeye uçak ve helikopterlerle arama- kurtarma ekipleri sevkedilirken, pilotlardan henüz haber alınamadı.

  Ankara Akıncı'da 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı ‘Öncel’ filoya bağlı F- 16D tipi savaş uçağı ile biri yüzbaşı diğeri teğmen iki pilot, öğle saatlerinde eğitim uçuşu için havalandı. F- 16 uçaklarında pilot eğitimini veren ‘Öncel’ filodaki iki pilot, Batı Karadeniz semalarına yöneldi. Kısa süre sonra Eskişehir 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan izlenen sahaya giren uçak, Karabük'ün Yenice İlçesi semalarındayken telsiz ve radar irtibatı kesildi.

  Uçağın düşmüş olabileceği intimali üzerine Eskişehir'den CN 235 tipi 2 arama kurtarma uçağı ile İstanbul ve Ankara'dan helikopterlerle bölgeye arama- kurtarma timleri sevkedildi. Bir yandan da Bolu, Karabük ve Zonguldak'ta jandarma birlikleri de arama çalışmaları başlattı.

  KOORDİNATLAR BELİRLENDİ

  Köylülerden gelen ihbarlar değerlendirilirken, uçağın Bolu'nun Mengen İlçesi'ne bağlı Pazarköy ve Çayköy, Karabük'ün Eskipazar İlçesi'ne bağlı Hasanlar ve Yenice İlçesi'ne bağlı Gölören köylerinin bulunduğu bölgeye düştüğü belirlendi.

  Düşen uçağın fırlatma koltuklarından acil durum sinyali alındı ve uçağın bulunduğu koordinatlar saptandı. Ekipler bu bölgeye kaydırılırken Karabük Valisi Cemalettin Sevim, “Uçaktan sinyal alınmaya başlandı. Çalışmalar sinyalin geldiği Gölören Köyü yakınlarında yoğunlaştırıldı” dedi.

  Karla kaplı dağlık bölgede uçak ve helikopterler havadan, jandarma ve köylüler karadan arama çalışmalarını sürdürüyor.

  ASKERİ HELİKOPTER MECBURİ İNİŞ YAPTI

  Akıncı Üssü'nden kalkan ve Karabük üzerindeyken irtibatın kesildiği F-16 uçağının enkazını aramak için bölgeye giden askeri bir helikopter, olumsuz hava koşulları nedeniyle Bolu'ya mecburi iniş yaptı.

  Akşam saatlerinde Karabük'ün Yenice İlçesi yakınlarında enkazı tespit edilen F-16 uçağının bulunduğu bölgeye ulaşmak için Eskişehir'den kalkan askeri bir helikopter, olumsuz hava koşulları nedeniyle D-100 Karayolu'nun Köroğlu mevkiinde bir dinlenme tesisine mecburi iniş yaptı.

  Bolu 2. Komando Tugayı'ndan gelen askerlerin yakıt ikmalini gerçekleştirdiği helikopterin çevresinde komandolar tarafından güvenlik şeridi oluşturuldu.

  Helikopterin, hava koşulları nedeniyle arama çalışmalarına yarın sabah devam edeceği öğrenildi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı