GeriGündem F-16 meydan okuması kazaymış
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  157
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

F-16 meydan okuması kazaymış

ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Ankara'daki resepsiyonda 2 ABD F-16'sının Türk sınırını taciziyle ilgili şöyle dedi:

"Kesinlikle ve kesinlikle ABD'nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne herhangi bir şekilde mesaj verdiği yorumları doğru değildir. Bu olay tamamen 2 ABD pilotunun sınırı şaşırmasıyla ilgilidir. Konuyla ilgili soruşturmayı ABD Hava Kuvvetleri sürdürmektedir. Sonucuna göre gereken yapılacaktır."

ABD Büyükelçisinin bu açıklamasından sonra Ankara kulislerinde şu soru soruldu:

Eğer böyle anlık bir pilot hatası varsa Türk Genelkurmayı bunu neden uzun süre sonra bir sınır ihlali olarak açıkladı.

RESEPSİYONDA SORULARI YANITLADI

Büyükelçi Ross Wilson, Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Egemen Bağış'ın, Türkiye'de temaslarda bulunan ABD kongre heyetine TBMM'de verdiği akşam yemeği öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Olayın geçen hafta perşembe ya da cuma günü meydana geldiğini belirten Wilson, şöyle konuştu:

“Biz bu olayı Türk Genelkurmay Başkanlığı'ndan epeyi sonra öğrendik. Bu konuyu inceledik ve pilot hatası olduğunu belirledik. Pilot, uçuş sırasında Irak'ın kuzey kısmında, sınırın yerini yanlış anlamış. Konuyu araştırdık. Biz konuyu kapanmış sayıyoruz.”

“KONUYU ORGENERAL SAYGUN İLE DE KONUŞTUK”

Wilson, bugün ABD kongre heyetiyle Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'a yaptıkları ziyarette konununun gündeme geldiğini ifade ederek, “Konuyu Orgeneral Saygun ile de konuştuk. Bu bir kazaydı. Konu araştırılıyor. Sonuçlarının ne olacağına ABD Hava Kuvvetleri karar verecektir” dedi.

Edinilen bilgiye göre, ABD kongre heyetinin Orgeneral Saygun'a ihlalin Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yayımlanmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği, Orgeneral Saygun'un ise “tüm ihlallerin internet sitesinde yayımlandığını, bunun olağan bir uygulama” olduğunu ifade ettiği öğrenildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle