GeriGündem Evrakı açıklamıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evrakı açıklamıyoruz

Türk Tarih Kurumu Başkanı, Latife Hanım’ın arşiviyne ilişkin ‘Aileden bize evrakın açıklanmaması ve TTK’da muhafaza edilmesiyle ilgili bir yazı geldi' dedi.

Bu yazı çerçevesinde artık bu konu sona erdi. Bizim artık bir şey açıklamamız söz konusu değil’ dedi.

TÜRK Tarih Kurumu Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu, ‘Latife Hanım’ın ailesinden evrakın açıklanmaması ve TTK’da muhafaza edilmesiyle ilgili bir yazı’ geldiğini belirterek ‘Bu nedenle TTK açısından konu kapanmıştır. Bu yazı çerçevesinde artık bu konu sona erdi. Bizim artık bir şey açıklamamız söz konusu değil. Evrek, daha önce 25 yıl burada saklandığı gibi, bundan sonra da saklanır’ dedi.

HER ŞEY AİLE RIZASIYLA

Prof. Halaçoğlu, basına verdiği bütün demeçlerde aynı şeyi söylediğini, ailenin rızası dışında herhangi bir şey açıklamasının mümkün olmadığını belirterek ‘Ailenin aldırdığı kararı biliyorsunuz. Biz ona uymak zorundayız. Ayrıca ben mahkeme kararına aykırı bir şey yapmadım’ dedi. Prof. Halaçoğlu, mühürlü torbalarınn açılmasıyla ilgili olarak da ‘Devir teslim sırasında açılması gerekiyordu. Başka türlü devir teslim yapmak mümkün değil ki’ diye konuştu.

TTK Başkanı suç işledi

Latife Hanım’ın ölümünden sonra iki bankada kasa içinde saklanan evrakın 25 yıl süreyle açıklanmamak kaydıyla Türk Tarih Kurumu’na (TTK) verilmesini tavsiye eden Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar, TTK Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu’nun evrakın içeriğine dair ipuçları veren demeçlerinin suç teşkil ettiğini söyledi. Ord. Prof. Kaynar, ‘Mahkemenin verdiği karar son derece nettir. Bu evraka ilişkin en küçük bir ayrıntı bile 25 yıl süreyle kamuoyuna açıklanmayacaktır. TTK Başkanı Prof. Halaçoğlu, böyle bir karar yokmuş gibi Latife Hanım’ın mektuplarıyla ilgili olarak basına bilgi veriyor, mektuplardaki kimi cümleleri aktarıyor. Bu ise mahkeme kararına aykırı bir harekettir’ dedi. Prof. Kaynar, Prof. Halaçoğlu’nun yaptığı açıklamalardaki çelişkilere de dikkat çekerek şunları söyledi:

‘Prof. Halaçoğlu’nun konuya ilişkin olarak verdiği ilk bilgilerde, özellikle Latife Hanım’ın Atatürk’e yazdığı aşk mektuplarına ait ayrıntılar yer alıyordu. Bu da Prof. Halaçoğlu’nun torbalar içinde saklanması gereken evrağı açarak okuduğunu gösteriyor. Bir defa çuvallar mühürlüydü. Bu mührün kırılarak çuvalların açılması suçtur. İkincisi, 25 yıllık süre dolmadan mektupların muhtevasını kamuoyuna açıklamak da suçtur. Prof. Halaçoğlu iki suçu birden işlemiştir.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle