GeriGündem Evli öğrenciye açık lise mecburi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evli öğrenciye açık lise mecburi

Yeni ortaöğretim yönetmeliğiyle ders süreleri 45 dakikadan 40 dakikaya, mazaretsiz devamsızlık hakkı 10 güne düştü. Yönetmeliğin ilkeler kısmındaki ifadeler de değişti. Yeni yönetmelikle birlikte evlenen öğrencinin açık liseye kaydının alınması da mecburi oldu.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 1 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı yeni Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikte yer alan dikkat çekici düzenlemeler özetle şöyle: Bir seçmeli derse sınıf açılabilmesi için en az 12 öğrencinin o dersi seçmesi gerektiği hükme bağlandı. Ancak maddeye “Ders yılı içerisinde öğrenci sayısı azalsa bile o dersin okutulmasına devam edilir” hükmü getirildi.

DERSLER 5 DAKİKA KISALDI

Liselerde bir ders süresi 45 dakikadan 40 dakikaya düştü. Ders arası dinlenme süreleri ise 5 dakika olarak kaldı. Daha önce liselerde 20 gün olan özürsüz devamsızlık hakkı 10’a düşürüldü. Özürlü devamsızlık sınırı ise 45 gün olarak belirlendi.

SINIFTA EN FAZLA 30 ÖĞRENCİ

Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri, güzel sanatlar liseleri ile Anadolu sağlık ve sağlık meslek liselerinde bir şubeye alınacak öğrenci sayısı 30, diğer ortaöğretim kurumlarında şube kontenjanları 34 olacak.

SON ÜÇ YILIN ORTALAMASI

Geçen yıl hazırlanan taslakta yer alan ve 10’uncu sınıfın sonunda bütün derslerinden başarılı olup aynı zamanda yıl sonu başarı puanı en az 90 olan 11’inci sınıf öğrencilerine tanınması planlanan “erken mezuniyet” hakkından da vazgeçildi. Yeni yönetmelikte mezuniyet puanı belirlenirken 10, 11 ve 12’nci sınıfların yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınacak.

EVLENENİN KAYDI E-OKUL’DAN

Evli olanların liselere kaydı yapılamayacak. Öğrenciyken evlenenlerin ise örgün eğitimle ilişiği kesilecek. Ancak eğitimde 4+4+4 yasası gereği bu öğrenciler liseye devam etmek zorunda oldukları için kayıtları e-okul üzerinden açık öğretim lisesine veya mesleki açık öğretim lisesine nakledilecek.

ÖRGÜN EĞİTİMDE 18 YAŞ ŞARTI

Yürürlükten kaldırılan yönetmelikte, evlenen öğrencilerin okulla ilişiği tamamen kesiliyordu. Geçen yıl hazırlanan taslakta ise, “Öğrenciyken evlenenlerin kayıtları silinmeyecek” ifadesi yer almıştı. Bakanlık, yeni yönetmelik ile tartışma yaratan bu ifadede geri adım atmış oldu. Liselere kayıt şartlarında da değişikliğe gidildi. Buna göre örgün eğitime kaydolmak için 18 yaşını bitirmemiş olma şartı aranacak.

‘Atatürk ilkeleri’ ifadesi çıkarıldı

YÖNETMELİĞİN “ilkeler” kısmından, “Atatürk ilke ve inkılaplarını benimsemiş öğrenciler yetiştirilir” ifadesi çıkarıldı. Yeni yönetmelikte, “Ortaöğretim kurumları, Türk millî eğitiminin genel ve özel amaç ile temel ilkeleri doğrultusunda, evrensel hukuka, demokrasi ve insan haklarına uygun; öğrenci merkezli, aktif öğrenme ve demokratik kurum kültürü anlayışıyla yerine getirir” ifadeleri yer aldı.

‘Meslek’ten fen lisesine nakil

Aynı okul türünde sınırlama olmaksızın, farklı okul türlerinde ise 10’uncu sınıfın sonuna kadar nakil yapılabilecek. Yerleştirmeye esas puanı tutan bir Anadolu meslek lisesi öğrencisi, kontenjan bulunmak kaydı ile fen lisesine de nakil olabilecek. Yurt dışından gelen öğrenciler ikametlerinin bulunduğu Anadolu liselerine gidebilecek. Okul müdürü, öğrenciyle ilgili acil disiplin durumlarında 10 iş gününe kadar tedbir kararı alabilecek.

Açık öğretim ortaokuluna telafi hakkı

AÇIK öğretim ortaokulu öğrencilerinden mazereti nedeniyle merkezi sistem ortak sınavına giremeyenler Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılacak telafi sınavlarına katılabilecek. Açık Öğretim Ortaokulu Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre, ağırlıklı başarı puanının hesaplanmasında kullanılacak ders saati sayısında, örgün ilköğretim kurumlarındaki haftalık ders saati sayıları esas alacak. Bir dersin ağırlıklı başarı puanı, o derse ait haftalık ders saati sayısıyla o dersin yıl sonu puanının çarpılmasıyla bulunacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle