GeriGündem eTR kongresi başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

eTR kongresi başladı

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, şu anda Türkiye'nin gerçekleştirmesi gereken en önemli, en hayati konuların başında e-devletin geldiğini söyledi. Şener, eTR Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, toplumlarda değişim ve dönüşüm dönemini yakalayan ve iyi kullananların her zaman kazançlı olduğunu ve büyük güç oluşturduğunu vurguladı.

e-devlet ile vatandaşların kamusal hizmetlere elektronik ortamlarda kesintisiz ulaşabildiğini, kamu hizmetlerinin etkin ve dahasağlıklı sunulduğunu, kamu çarkının daha şeffaf döndüğünü belirten Şener, bu unsurların tüm bireylere daha fazla katma değer yaratma imkanı verdiğini söyledi. Şener, ''Şu anda Türkiye'nin tem
el olarak gerçekleştirmesi gereken en önemli, en hayati konusu nedir diye sorarsanız e-devlet konusunun bunun başında yer aldığını göreceksiniz'' diye konuştu.
 
Avrupa ülkeleri ve Amerika'da e-devlet uygulamalarıyla birlikte verimlilikte korkunç artışlar meydana geldiğini kaydeden Şener, ''bunlar o ekonomiye büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajları biz de elde etmeliyiz'' dedi.

''HESAP SORARLAR''
 
Devlet Bakanı Şener, e-devleti çok iyi değerlendirmek gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: ''Zaman zaman ben evime 50 yıllık istatistikleri getiriyorum, diyorum ki; 50 yıl önce Türkiye'nin falan falan ülkeler ile konumu şu düzeydeydi. Dünyanın ortalaması içinde çok yüksek konuma sahipti. Bu 50 yıl içinde ne oldu da bizi bugüne taşıdılar diye ben 50 yılın hesabını soruyorum. 50 yıl sonra da Türkiye'yi diğer
ülkelerle kıyaslayanlar benden, siyasilerden hepimizden hesap sorarlar. Onun için bunu çok iyi değerlendirmek zorundayız. e-devlet sadece bir teknoloji projesi değil, bu çok geniş çerçeveli bir değişim dönüşüm projesidir. Bu kültürel değişimi de ifade eder.''

Devlet Bakanı Şener, e-devletin kültürel, sosyal boyutuna dikkat çekerek, ''e-devletin görünenden daha derin boyutu var. Onun için ıskalayamayız'' diye konuştu.

İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ
 
Siyasetin çok yoğun olduğuna işaret eden Şener, e-devlet gibi önemli bir konunun hayata geçirilmesinde devlet, sivil toplum ve özel sektör işbirliğinin önem taşıdığını belirtti.
 
e-devlet konusunu bir bütün olarak ele alabilmek için koordinasyonkurulu oluşturulduğunu, e-devlet acil eylem planının hazırlandığını anımsatan Şener, koordinasyon kurulunda 10 kişiyi geçmeyecek şekilde daha dar kapsamlı bir icra kurulu oluşturulması için bir genelde hazırlandığını bildirdi.

Diğer ülkeler dikkate alındığında e-devlet dönüşümü gerçekleştirmede Türkiye'nin konumunun alt-orta sıralarda yer aldığınıbelirten Şener, ''Hiçbirşeyi kaçırmış değiliz. En iyisini gerçekleştirmek gerek. Bunun için dinamik yapıyı kurup, yönlendirmek gerek. Birlikte yapıp birlikte mesafe alacağız'' diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle