GeriGündem Eski ÖSYM Başkanı'ndan Kılıçdaroğlu'na cevap
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski ÖSYM Başkanı'ndan Kılıçdaroğlu'na cevap

Eski ÖSYM Başkanı'ndan Kılıçdaroğlu'na cevap
refid:17761182 ilişkili resim dosyası

Eski ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun YGS soruşturmasındaki ‘sürpriz bulgu’nun, ÖSYM’ye giden e-postadaki “İlgili kişiyi uygun bir yere yerleştirin” talimatı olduğu ve o talimatın da bir bakandan geldiği iddiasına yanıt verdi.

Yarımağan, konuyla ilgili hiçbir şey hatırlamadığını söyledi. Yarımağan, “Bana böyle birşey yüzde 100 gelmedi demiyorum ama hatırlamıyorum. 3 yıl öncesinden mi, 5 yıl öncesinden mi den mi bahsediliyor bilmiyorum ama böyle bir olay bana gelmişse ben çöpe atmışımdır” diye konuştu.

Bu konunun dışında ÖSYM'ye bu tür istekler gelip gelmediği sorusuna Yarımağan, “Bana böyle istek neredeyse hiç gelmedi. Belki 37 yıllık görev sürem içinde bir ya da iki tane gelmiştir, onu da çöpe atmışımdır. Ben bunlara değer vermediğim için... Ama bu olağan bir olay değil. Diğer taraftan da burası Türkiye. AB kurumunda bile böyle işler oluyorsa ÖSYM'de de olabilir diye düşünenler çıkabilir” yanıtını verdi.

“ÖSYM'de diğer çalışanlardan bu tür isteklerde bulunulmuş olabilir mi?” sorusunu Yarımağan, “Bilmiyorum. Bana intikal etmiş ve benim haberim olan birşey yok. ÖSYM'ye böyle birşey gelirse, kime gelirse gelsin çöpe atar, atması gerekir. Yani bunu olay da yapamazsınız, gazetelere vermek gibi, atarsınız çöpe gider” dedi.

“Bu istek değerlendirilmiş midir?” sorusuna Yarımağan, “Bu isteğin değerlendirildiğini kesinlikle mümkün görmüyorum ama bilemiyorum. Bilgi sahibi değilim. Daha önce de söylediğim gibi bana böyle birşey geldiğini kesin ben hatırlamıyorum. Gelmiş olsaydı da çöpe atardım” karşılığını verdi.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Kılıçdaroğlu, mail iddiasında bulunarak ''Bir bakan, AKP’nin bakanı. Yeğeni için ÖSYM’ye bir mail atıyor. ‘İlgili kişiyi uygun bir yere yerleştirin’ anlamına gelen istekte bulunuyor. Bana ulaşan bilgiler, isteğin geçmiş yıllarda yapılan üniversite giriş sınavlarından biriyle ilgili olduğu yönünde.'' demişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle