Gündem Haberleri

  Esad’la olmaz artık görün

  Ümit ÇETİN
  28.03.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, BM’de Suriye’ye yaptırım kararlarını veto eden Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev’e, “Esad ile olmayacağını artık görün” dedi.

  Medvedev’le COEX Kongre Merkezi’nde özel bir odada 40 dakika süren görüşmeye Erdoğan’ın yanında sadece Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katıldı. Erdoğan, “Bugüne kadar devam eden ikna çalışmalarında hiçbir gelişme olmadı. Esad, demokratik adımların atılması konusunda verdiği sözlere rağmen gerekli adımları atmadı. Dünya kamuoyunun da adım atacağına inancı kalmadı. Bunu sizin de görmenizi bekliyoruz. Suriye’nin artık ikna olmayacağını artık görün. Artık Esad ile olmayacağını görün. Rusya büyük bir ülke ve dünyada önemli söz hakkına sahip. Dünya barışı için bir adım atın” dedi.Bu arada, İstanbul’daki Suriye’nin dostları toplantısına BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon katılmayacak. 

  İnanmıyorum güvenmiyorum


  SURİYE Lideri Beşar Esad’ın 6 maddelik Annan planını kabul ettiği haberi, Başbakan Erdoğan’a Güney Kore’nin başkenti Seul’den ayrıldığı saatlerde verildi. BM ve Arap Birliği’nin Suriye temsilcisi Kofi Annan, Erdoğan’ı Pekin’den aradı ve Esad’ın bu adımı attığını iletti. Erdoğan bu haberi temkinli karşıladı ve gelişmeleri izleyeceğini söyledi. Erdoğan, Tahran yolunda kendisine eşlik eden gazetecilere Esad’a güvenmediğini söyledi ve şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanı, ben ve Dışişleri Bakanım bu kadar muhabbetimiz bu kadar hukukumuz olmasına rağmen daha önce sonuç alamadık. İnanmıyorum, güvenmiyorum.”

  Esad’ın son girişimini İstanbul’daki Suriye toplantıları öncesinde yapması dikkati çekti. Suriye Lideri, daha önceki uluslararası girişimler öncesinde de benzer taktik hamlelerde bulunmuş, ancak daha sonra sonuç alınamamıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı