Gündem Haberleri

  Ersümer: Yargı normale döndü

  Hürriyet Haber
  16.07.2001 - 17:57 | Son Güncelleme:

  Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, istifa etmek zorunda kaldığı "Beyaz Enerji" davasının bugünkü duruşmasında 6 sanığın tahliye olmasını, 'yargının normale dönmesi' olarak değerlendirdi

  Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, "Beyaz Enerji" davasında 6 sanığın tahliye olmasına ilişkin olarak, ''Neyse ki bir savcının, bir hukukçunun siyasallaştırdığı yargı normale döndü" dedi.

  Ersümer, MKYK toplantısına katılmak için geldiği ANAP Genel Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Cumhur Ersümer, bir gazetecinin ''Bugün Beyaz Enerji davasında 6 kişi tahliye edildi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' diye sorması üzerine şunları söyledi:

  "Bir savcının yargıyı siyasallaştırmasının sonucudur bütün bunlar. Neyse ki bir savcının, bir hukukçunun, siyasallaştırdığı yargı, normale döndü. Bugün verilen karar şunu ifade ediyor; diyor ki, 'Şu ana kadar yapılan bütün işlemler, gayri kanunidir. Şu ana kadar bu kişilerin sorgulanmaları da, tutuklanmaları da gayri kanunidir. Şimdi normale döneceksiniz, başa döneceksiniz. Sizin bu kişileri, bu suçlardan dolayı sorgulayabilmeniz için yargılayabilmeniz için, tutuklayabilmeniz için gerekli izinleri ve kararları almanız gerekirdi' diyor. Ben öyle yorumluyorum ki, neticesi de öyle olacaktır. Yargılama durmuştur. Bugün bildiğiniz gibi ve yargılamanın daha ileri aşamalarında yaşayacaklarımız, ben bunu bir kehanet olarak değil, bir hukukçu olarak söylüyorum, şimdiye kadar yapılan işlerin nekadar yanlış, maksatlı, yanlı, anormal olduğunun bütün kamuoyu tarafından görülmesini de sağlayacaktır."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı