Gündem Haberleri

  Ergenekon'da Bakıcı hakkında karar

  Cem TURSUN - Ümit TÜRK / İstanbul DHA
  19.02.2015 - 15:26 | Son Güncelleme:

  Ergenekon Davası'nın firari sanığı emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı hakkındaki "gıyabi tutuklama" kararı kaldırıldı.

  Bakıcı'nın avukatı Mahir Işıkay, müvekkili hakkında yakalama kararı ve gıyabında tutuklama kararının kaldırılması yönündeki talebin reddedilmesinin ardından üst mahkemeye itiraz etti. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, itirazı değerlendirerek, oybirliğiyle emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı hakkındaki gıyabi tutuklama kararının kaldırılmasına hükmetti.

  Ergenekonda Bakıcı hakkında karar DALAN’IN YAKALAMA KARARI KALDIRILDI

  YAKALAMAYA İLİŞKİN KARAR VERİLMEDİ

  Mahkeme, "yakalama kararının kaldırılması" talebiyle ilgili olarak ise "Kapatılan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosyadaki yakalama kararının mahkeme kararı olup, itirazın yasa yoluna tabi olmadığı" gerekçesiyle "karar verilmesine yer olmadığına" hükmetti.
  Mahkeme, kararında, "Ceza yargılamasında esas olanın davayı mevcut maddi ve usul hukuku kuralları çerçevesinde, maddi gerçeğe uygun olarak kısa sürede sonuçlandırma amacı taşıması ve sanığın savunması alınmadığı sürece bu gayeye ulaşmanın mümkün görülemeyeceğini" belirtti.

  DAVANIN GEÇMİŞİ

  Ergenekon Davası kapsamında firari oldukları için dosyaları ayrılan Bedrettin Dalan, eski milletvekili Turan Çömez, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, Emrah Gönenci ve Saipir Deblevidze'nin yargılanmasına 6 Şubat'ta 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanmıştı.
  Mustafa Bakıcı'nın avukatı Mahir Işıkay'ın müvekkili hakkındaki yakalama ve gıyabi tutuklama kararlarının kaldırılması talebini mahkeme reddetmişti. Ret kararı üzerine, avukatı Işıkay bir üst mahkeme olan İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe sunarak itiraz etmişti. Bakıcı hakkında 30 Aralık 2011 tarihinde gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı