Gündem Haberleri

  Ergenekon benim ve ülkemin sorunu

  Hürriyet Haber
  12.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya Yanık Derneği’nin, 2010’da İstanbul’da yapılacak kongresinin Ergenekon soruşturmasının yarattığı güvensizlik ve ekonomik sorunlar nedeniyle başka ülkeye kaydırılması ihtimali, derneğin eski başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal’ı çileden çıkardı. Halen Ergenekon Davası kapsamında Silivri Cezaevi’nde tutuklu yargılanan Prof. Haberal, derneğin uluslararası yönetimine bir mektup yazarak, "Ülkelerinizde yaşananlar beni nasıl ilgilendirmez ise, ülkemde yaşananlar da sizleri ilgilendirmez. Türkiye, dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir ve bu kongrenin bütün sorumluluğu da bana aittir" dedi.

  BAŞKENT Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, İstanbul’da yapılması planlanan 15. International Society for Burn Injury (Dünya Yanık Derneği-ISBI) 2010 Kongresi’nin Ergenekon soruşturmasının yarattığı güvensizlik ve ekonomik sorunlar nedeniyle başka yere kaydırılması ihtimaline tepki gösterdi. Prof. Haberal, derneğe gönderdiği mektupta, "1975’ten beri bu derneğin aktif bir üyesi ve 2006-2008 arasında derneğin başkanı olarak, bu görüşmenin bilgim dışında gelişmiş olmasını ne profesyonel, ne etik olarak kabul etmem mümkün değil" dedi.

  7 yabancı üye katıldı

  ISBI, 8 Temmuz’da yönetim kurulu üyeleri ve 3 dönemin eski başkanlarının katılımıyla bir konferans görüşme düzenleyerek, Prof. Dr. Haberal’ın son dönemde Türkiye’de yaşamakta olduğu sorunların derneğin üzerindeki yansımaları ve 2 yılda bir düzenlenen ve önümüzdeki yıl Türkiye’de yapılması planlanan Kongre üzerine ne gibi etkileri olabileceğini konuştu.

  Görüşmeye katılan Dr. Ron Tompkins, Dr. David Mackie, Dr. Richard Gamelli, Dr. David Herndon, Dr. Naoki Aikawa, Dr. Rajeev Ahuja ve Liz Greenfield, 2010 kongresine dair öncelikli kaygılarının mevcut ekonomik sıkıntılardan ileri geldiğini vurguladı ve ABD dışında olacak toplantılarda katılımın düşeceğini öne sürdü.

  Türkiye’yi onurlandıralım

  Kongre’ye ilişkin kaygıların Lozan’da yeniden gündeme getirilmesine karar veren ekip, Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın durumunu ise şöyle değerlendirdi: "Türkiye’de Dr. Haberal ve Başkent Üniversitesi’ne yapılan saygısızlıktan dolayı, bu durum çözüme kavuşana ve Dr. Haberal’ın saygınlığı iade edilene kadar, 2 yılda bir gerçekleştirdiğimiz toplantımızı Türkiye’de düzenleyerek, bu ülkeyi onurlandırmamamız gerektiğine karar verdik."

  Konuşmanın ardından ISBI üyeleri, konunun Başkent Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Karakayalı ile tartışılmasına ve kongrenin Dr. Haberal ve Başkent Üniversitesi’ne olabilecek olası mali etkilerinin araştırılmasına karar verildi.

  Sorunlar yatışana kadar İstanbul toplantısının ertelenebileceğini konuşan üyeler, "Bize İstanbul’daki durum hakkında bilgi verebilirler" diyerek, Dr. Haberal ve Dr. Karakayalı’nın Lozan’daki toplantıya katılmasının önemine de değindi.

  Türkiye en güvenli ülkelerden

  "TBMM’yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" suçundan Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklu yargılanan Prof. Dr. Haberal, 30 Temmuz’da cezaevinden ISBI yönetimine gönderdiği mektupta, "Şu anda yaşanılan problemler tamamen benim ve ülkemin sorunlarıdır, nasıl ki sizlerin ülkelerinde yaşananlar beni ilgilendirmez ise, benim ülkemde yaşananlar da sizleri ilgilendirmez" diyerek sürece müdahale etti. "Türkiye, dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir ve bu kongrenin bütün sorumluluğu da bana aittir" diyen Haberal, 2010 Kongresi ile ilgili tüm hazırlık ve rezervasyonları çoktan tamamladıklarını da vurguladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı