GeriGündem Erdoğan: Sahte rakıda toplumun da sorumluluğu var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Sahte rakıda toplumun da sorumluluğu var

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”İçimizden birilerinin de başkasının canına, malına kastedecek kadar gözü dönmüşse her şeyi devletten beklemek yerine, insan olarak, bu toplumun, bu ülkenin bir parçası olarak bize de düşen sorumluluklar vardır” dedi.

ERDOĞAN BÜROKRASİYİ İMA ETTİ: KİMSE DEVLETİ KULLANARAK ZENGİLEŞME HAYALİ KURMASIN

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP grup toplantısında ekonomi ve siyasete ilişkin konulara değindi. Ekonomideki yapısal dönüşümlerin, siyasetteki yapısal dönüşümlerin sonucu olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Türkiye, ekonomik ilerleyişini mevcut seyrinde sürdürmek istiyorsa, demokratikleşme perspektifini büyüterek sürdürmelidir. Siyasi demokratikleşme ve onun uzantısı olan ekonomik demokrasi, Türkiye'de yıllarca para ile para kazanan, toplumsal kaynaklara geniş toplum kesimleri aleyhine el koyan zümreleri rahatsız etmektedir. Ama herkes bilmeli ki Türkiye rasyonel bir ekonomik düzen kurma yönünde de ciddi bir mesafe almıştır. Piyasa kuralları zemininde işleyen, rekabetçi ve dünyaya açık bir ekonomik düzenden geri dönülmesi mümkün değildir. Kimse eskiden olduğu gibi devleti ve siyaseti kullanarak zenginleşme hayali kurmasın. Türkiye, hem siyasette hem de ekonomide kurumsallaşan, bu çerçevede kurallar işleten çağdaş bir ülke olma idealinden ödün vermeyecektir.”

Yazılı ve görsel medyanın, güvenlik örgütlerine bu noktada destek olması gerekir gerektiğini belirten Başbakan Erdoğan, bu talebi yapan Başbakan'ın, farklı bir şekilde takdim edilmesini de doğru bulmadığını bildirdi.
  
Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, güvenlik meselesine değindi. Bütün vatandaşların can ve mal emniyetinin devletin güvencesinde olduğunu ifade eden Erdoğan, “Refah ve huzurdan başka bir talebimiz olmadığına göre yanlışların barınmaması için toplumun kendini, geleceğini koruyacak değerlere dört elle sarılması gerekiyor” dedi.
  
Hukuk devleti olarak, vatandaşın hukukunu azami derecede korumak için bütün tedbirlerin alındığını bildiren Erdoğan, vatandaşın hukukunu korumada asla zaaf göstermediklerini ifade etti.
  
Erdoğan, şöyle konuştu:
  
“Ancak, içimizden birilerinin de başkasının canına, malına kastedecek kadar gözü dönmüşse her şeyi devletten beklemek yerine, insan olarak, bu toplumun, bu ülkenin bir parçası olarak bize de düşen sorumluluklar olduğunun bilmesi gerekir. Bu sorumluluktan kaçamayız. Son zamanlarda ülkemizde bir gelişme oldu, nedir o; kaçak rakı ve şarap üretimi vs...Şimdi düşünün bir kaçak rakı üreten adamın babası dahi, oğlunun işlediği kanunsuz, gayrı meşru iş dolayısıyla ölüyorsa bunun, nasıl bir cinnet hali olduğunun muhasebesini toplum olarak hepimiz yapmalıyız. Aynı adam fırıncılık da yapsa, peynir de üretse fark etmez. Demek ki o kişi başkalarının canına kastedecek kadar gözü dönmüş biridir.
  
Elbette hukuk devletinin, adaletin pençesi haksız olanın yakasına yapışacaktır ama, ben bir adım daha ileri giderek bu toplumun içinden nasıl bütün değerlerinden sıyrılabilen insanların çıkabildiğini anlamakta güçlük çekiyorum.
  
Evet, aklı ve vicdanı olmak zorunda olan herkesten rica ediyorum. Haksızlığa göz yummayalım. Herkes için adalet talebini yaşayan bir bilinç haline getirelim. 'Neme lazım' demeyelim.
  
Unutmayalım ki hukuk sadece mahkemelerle, asayiş sadece karakollarla sağlanamaz. Hukuk ve adalet hayatın temelidir.
  
Onu, öncelikle vicdanlarımızda, insani ilişkilerimizde, evlerimizde hayatlarımızda tesis etmeye mecburuz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle