Gündem Haberleri

  Erdoğan: Çılgın projeleri hayata geçiriyoruz

  Süheyla GÖZDERELİLER- Ergün AYAZ/ALTINOVA (Yalova), (DHA)
  31.03.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu projesinin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfezi’nde yapımı süren Körfez Köprüsü ile otoyolun İznik Güney Kavşağı, Gemlik, Hersek yol güzergahında havadan incelemeler yaptı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan brifing aldıktan Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolunun en önemli geçiş noktası olan Kocaeli'deki Dilburnu ile Yalova'daki Hersek Burnu arasında yaptırılacak, Türkiye'nin en uzun, dünyanın ikinci uzun ve ayaklar arası açıklık olarak dördüncü uzun köprüsünün, ayakların temelini attı. Başbakan temel atma töreninde yaptığı konuşmada, çok anlamlı olduğuna inandığı bir günde çok önemli bir temel attıklarını belirtti. Başbakan, "Az önce brinfing aldık. Brinfng öncesi Bursa güzergahında tünel ve viyadük çalışmalarını helikopterle gezdik gördük. Biraz sonra da temel atma törenini sizlerle gerçekleştireceğiz" diyerek şöyle devam etti: "Ben pek temel atma törenlerine katılmam. Burada sizlerle birlikte tarihi bir anı yaşıyoruz. Bir tarih sizlerle birlikte yazılıyor. Tarihe kayıt düşüyoruz. Az önce değerli bakanımın da söylediği gibi İstanbul ile İzmir arasında 433 kilometrelik bir yolun çok önemli bir noktasındayız. Bu da dünyanın özellikle en uzun açı noktasından baktığımızda bir tarafta ikincisi bir tarafta da özelliği itibariyle dördüncü olan bir köprü. Ülkelerin dünya kamuoyunda isimlerini duyurmadaki en önemli özellikleri aslında bu tür attıkları adımlardır. Tarih bu Körfez geçişi ile olsun, İstanbul- İzmir Otoyolu ile olsun bizi anacaklardır. Türkiye’yi anacaklardır."

  ERDOĞAN YALOVA'DA / FOTO GALERİ

  Yıllarca körfezin 1.5 saatte geçildiğini, köprünün devreye girmesiyle 6 dakikada geçileceğini kaydeden Erdoğan, "Halkıma vatandaşıma, ekonomik açıdan zaman, kaza riskleri bakımından kazandırdıklarını düşünün. Yol medeniyettir. Kardeşlerim medeni ve modern olmak lafla olmuyor. Bu tür yatırımların hayata geçirilmesiyle olur" dedi.

  Başbakan Erdoğan konuşmasında, yap- işlet- devret anlayışı ile böyle bir adımı attıklarını belirterek, "Bu konsorsiyumla gerek yatırım gerek kredi finansmanıyla ele aldığımızda takribi 16 katrilyon civarında bir yatırımdır. Böyle bir yatırım Cumhuriyet tarihimizin bir ilkidir" diye konuştu. Başbakan Erdoğan konuşmasında girişimci firmaları da kutlarken projeyi biran önce bitirmeleri için de mesajlar verdi. Erdoğan, şunları söyledi: "Ne kadar çabuk bunu bitirirseniz o kadar çabuk kazanmaya başlayacaksınız. Bursa'ya kadar olan etabı, İzmir'in 50 kilometrelik etabını 2015 yılında bitirme sözünü aldım. İnşallah 2015'in ilk 6 ayında Bursa'ya kadar olan kısmı ve 50 kilometreyi de bitiririz. 2016 yılı sonuna kadar da artık bu işin tamamını bitirmekte de kararlıyız. Geçmişteki malum alışkanlıklar vardı ve bu alışkanlıkları ayaklar altına alacağız. Her taraf şantiye, tünellerde, viyadüklerde çalışmalar devam ediyor. İnşallah Dilovası- Hersek arasındaki köprümüzü süratle bitirip 6 dakikada Hersek Burnu'ndan Dilovası'na geçeceğiz."

  ÇILGIN PROJELERİ HAYATA GEÇİRİYORUZ

  Başbakan Erdoğan, İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprü inşasının başladığını, kısa sürede resmen temelin atılacağını anlatırken şöyle dedi: "İnşallah 29 Ekim'de Marmaray tüp geçidinin raylı sistemin açılışını yapıyoruz. 2015 yılında da Lastik Sistem dediğimiz otomobillerin geçeceği denizin altından ikinci adımı atıyoruz. Çılgın projeleri hayata geçiriyoruz. 100 milyon yıl yolcu kapasiteli 3. havalimanın ihalesini yapmak suretiyle 2016 yılında kazandırmaya çalışacağız. 29 Ekim'de Eskişehir- İstanbul yüksek hızlı trenini de hizmete alacağız. "

  BÜYÜYEN VE KALKINAN TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ PROJESİ

  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin en önemli ve prestijli projesinin temelini attıklarını söyleyerek konuşmasını söyle sürdürdü: "Az sonra Türkiye'nin en uzun, dünyanın ikinci ve ayaklar arası açıklık olarak dördüncü en uzun köprüsünün temelini uğurlu ellerinizle atacağız. Ülkemize milletimize hayırlı uğurlu olsun. Büyüyen ve kalkınan Türkiye'nin önemli bir projesidir. Bu proje 70'li yıllardan itibaren Türkiye'nin gündeminde olan projedir. Her seferinde de başarılamamış bir projedir. Ülkenin gecikmiş, yapılamamış ve insanlarımızın umudunu başka bir bahara bırakan bu tarihi projeleri birer birer tarihe geçiriyoruz. Küresel krizin yaşandığı dönemde yap- işlet- dönemde ve parasal büyüklük olarak en büyük projesi gerçekleştiriliyor. Türk yüklenicilerin oluşturduğu 6 şirketten oluşan konsorsiyumu da tebrik ediyorum. Eminim ki projeyi kısa sürede bitirmek ve İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, İzmir'i birbirine daha da yakınlaştıracak bu proje 2013 Türkiye'sinin en önemli ve en prestijli projelerinden biri olacaktır."

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan daha sonra deniz yolu ile Dilovası'ndaki Dilburnu'na geçerek köprünün kuzey ayaklarının yapılacağı bölgede incelemelerde bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı