Gündem Haberleri

  Space X'in sahibi Elon Musk kimdir, kaç yaşındadır?

  Hürriyet Haber
  08.11.2017 - 16:32 | Son Güncelleme:

  Elon Musk kimdir sorusunun cevabı, Musk'ın gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti ile birlikte daha çok aranır hale geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yapan Elon Musk'ın Türkiye ziyareti vatandaşları heyecanlandırdı. Peki Elon Musk kimdir, kaç yaşındadır? Tesla ile tanıdığımız Elon Musk'ın başka hangi başarılı projeleri var? İşte Musk'ın hayatı ve dikkat çeken detaylar

  Elon Musk, hayatını adadığı teknolojilerin kendisini yaklaşık 21 milyar dolarlık servete ulaştırmasının ardından dünyanın en zengin insanları arasında yer aldı. Spacex ve Tesla girişimlerinin baş aktörü olan Elon Musk, uzay alanındaki gelişmelere odaklanmasının yanı sıra sürücüsüz araç teknolojisinin de en çok konuşulan ismi olmuştur. Peki, Elon Musk kimdir kaç yaşındadır? İşte, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özel olarak ağırladığı isim hakkında bazı bilgiler

  Elon Musk'ın hayat hikayesi 24 yaşında babasından aldığı 28 bin dolar borçla başlamıştır. Yapmış olduğu bir haber sistemi yazılımı ile 22 milyon dolar para kazanan Elon Musk, daha sonra dünya genelinde çevrimiçi ödeme sistemi olarak yaygınlaşan PayPal'i kurmuştur. Elon Musk'un bu aşamadan sonra en büyük hayali ise uzay projelerini yürüttüğü SpaceX ve sürücüsüz araç teknolojisini geliştirdiği Tesla'yı istediği seviyeye getirmek olmuştur. 

  ELON MUSK KİMDİR?

  46 yaşındaki Güney Afrika doğumlu Kanada ve ABD vatandaşı iş adamı Musk, teknoloji ve uzay alanına yaptığı yatırımlarla tanınıyor.
  Yaklaşık 21 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişilerinden biri olarak biliniyor.

  Forbes'ın hazırladığı "Dünyanın En Güçlü Kişileri Listesi"nde Aralık 2016'da 21'inci sırada yer aldı.

  Musk, ilk yatırımını babasından borç aldığı 28 bin dolarla henüz 24 yaşındayken yaptı. O dönemde basın kuruluşlarının şehir haberleri almak için kullandığı Zip2 adında bir yazılım geliştirdi.

  Musk, daha sonra bu yazılımı sattı ve 22 milyon dolar kazandı.

  Daha sonra bugün dünyada milyonlarca kişinin kullandığı çevrimiçi ödeme sistemi PayPal'ı kurdu.

  Ancak Elon Musk, özellikle son 15 yıldır dikkatini ve yatırımlarını internetten uzaya yönlendirmeye başladı.

  2040'a kadar Mars'ta koloni kurmak istiyor

  2001 yılında Mars'ta sera kurarak, sebze-meyve yetiştirilmesini öngören "Mars Vahası" projesini geliştirdi. 2002 yılında da uzay araştırmaları teknolojileri geliştiren SpaceX şirketini kurdu. Burada uzaya gitmek için özel kullanıma açık roketler ve roket motorları geliştiriliyor.

  Musk, insanların uzay uçuşlarının maliyetini 10'da birini indirmeyi kendine hedef belirlemiş bir isim. 2011 yılında, 10-20 yıl içerisinde Mart yüzeyine insan taşımacılığına başlamayı umduğunu söylemişti.

  Ashlee Vance'ın Türkçe'ye de tercüme dilen Elon Musk biyografisine göre, Güney Afrika doğumlu iş adamı, Mars'ta 2040 yılına kadar 80 bin nüfuslu bir koloni kurmak istiyor.

  Musk, Eylül 2016'ta Mars'ta koloni kurma planlarının detaylarını açıkladı. Mars'a insan taşıyacak bu roketin 10 milyar dolara mal olması ve en erken 2024 yılında kalkabilecek duruma gelmesi öngörülüyor.

  Mars'a her 26 ayda bir uçuş gerçekleştirilmesi ve her uçuşta da 100 yolcu olması planlanıyor. Mars'ta 1 milyonluk nüfusa ulaşmak içinse 10 bin uçuş yapılması gerekiyor.

  Musk uzay projelerinin yanı sıra elektrikli araba sektörünün önde gelen üreticisi Tesla'nın da ortağı. Musk, elektrikli araba üreticisi Tesla'nın yüzde 22'sinin de sahibi.

  Musk'ın ayrıca yenilenebilir enerji ve ileri teknolojili ulaştırma sektörlerinde farklı şirketlerde yatırımları da bulunuyor.

  Etiketler: elon musk tesla , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı