Gündem Haberleri

  Elbistan'da gece görüşüne sahip helikopterlele çalışmalara başlandı

  Hasan GÖÇER / Afsin / DHA
  11.02.2011 - 00:09 | Son Güncelleme:

  Elbistan'da arama çalışmalarına ara verliğidinin açıklanmasının ardından TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil durum hakkında bilgi verdi. Pakdil, Afşin Elbistan (B) Termik Santrali için kömür üretilen Çöllolar kömür üretim sahasında meydana gelen göçükte ilgili olarak arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydederek, "Şu anda 2’inci Ordu’dan gelen helikopterlerimizden gece görüş kabiliyetine sahip biri çalışmalarını AKUT ekibi eşliğinde sürdürüyor" dedi.

  GÖRENLERİ DEHŞETE DÜŞÜREN GÖÇÜK FOTOĞRAFLARI

  İŞTE OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  Pakdil, Afşin Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğünde kurulan kriz masasına gelerek Vali Şükrü Kocatepe ve diğer yetkilerden bilgi alarak olay yerinde incelemeler yaptı. Daha sonra açıklama yapan Pakdil, şu an itibariyle 1 işçi’nin hayatını kaybettiğini keşif ekibinde olan 9 kişiden haber alınamadığını hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Şu anda 2. Ordu’dan gelen helikopterlerimizden gece görüş kabiliyetine sahip biri AKUT ekibi eşliğinde sürdürüyor. GSM operatörleriyle gerekli temaslar sağlandı ve onlar da çalışmalarını sürdürüyor. Aranmasına devam edilen 9 arkadaşımız inşallah hayattadır. Umudumuz onlara ulaşmaktır. Ciddi bir göçük ve toprak kayması var. Şu an itibariyle 120 metrelik bir derinlikten bahsediliyor.

   Bunun yaklaşık 60 metresi toprak kayması nedeniyle dolmuş ve milyonlarca metreküp toprağın kayması söz konusudur. Bu arada EÜAŞ, Kandilli Rasathanesi ile görüşüyor. Onların verilerini elde etmiş durumda. Buradaki bilim adamlarıyla da görüşüldü. Depremin tetiklemesiyle bir şey ortaya çıkmış mıdır diye araştırma yapılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EÜAŞ, ile MTA’dan görevli personellerden oluşan bir soruşturma heyeti de bölgeye geldi. Onlara da gerekli talimatlar verildi. Bunların incelenmesi neticesinde ortaya bir sonuç çıkacak. Kusur, eksik, hata var mıdır? Tabii bir afet midir? Niye bu kadar bir kayma olmuştur? Bunların hepsi araştırıldıktan sonra cevaplandırılacak sorulardır. Bir kriz masası oluşturulmuş vaziyette. Kamu bütün imkanlarıyla elinden gelen çalışmaları yaparak göçük altında kalanları kurtarmak için uğraşıyor. En kısa zaman da olumlu olarak bir neticeyeulaşırız."

  AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Sağlam ise devletin bütün imkanlarıyla burada olduğunu söyleyerek, "Vatandaşlarımızın dedikodulara değil ilgili ve yetkili kişilerin itibar etmeleri gerek. Vatandaşlarımızın kışkırtmalara inanmamaları gerek. Söylentilere inanmasınlar. Herkes üzgün, herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bu bir afet. Maalesef bugün bizim şehrimizde oluşmuş durumda. İnşallah yapılan çalışmalarla yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkar" dedi.

   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı