Gündem Haberleri

  Eco-Marathon’da Türk rüzgarı esecek

  Ömür KIRBAŞLI
  22.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Shell’in ’geleceğin otomobillerini yaratma, geleceğin enerji kaynaklarını geliştirme’ amacıyla 21’incisini düzenlediği Eco-maraton yarışmasında Türk okulları iddiasını artırdı. Minimum yakıtla en uzun yol gidebilmeyi amaçlayan yarışma 20-21 Mayıs tarihlerinde Fransa’da Nogaro yarış pistinde düzenlenecek.

  3 yıldır Türk öğrencilerin de katıldığı Eco-Marathon’da bu yıl ilk kez bir Türk üniversitesi de yer alacak. Üniversite olarak ilk katılım bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesi’yle gerçekleşiyor. İTÜ’de hedef 1 litre yakıtla 1500-2 bin kilometre. Daha önce TÜBİTAK yarışmasına da katılan öğrenciler hidrojen motoruyla çalışan araçlarının tasarımını İTÜ Rotarlı hava araçları tasarım ve üretim merkezindeki Ar-Ge merkezinde oluşturmuş.

  255 PROJE YER ALACAK

  1985 yılında dört ülkeden 25 takımla başlayan Shell Eco-maraton’da bu yıl aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülke ve 255 proje yarışacak. Yakıt seçenekleri arasında benzin yine ilk sırada. Bu yıl üçüncü kez organizasyona katılan Türkiye, Fransa, Portekiz ve Belçika’nın ardından en çok takımla katılan ülke konumunda. Bu yılki yarışmada, 163 takım benzin, 21 takım dizel, 19 takım LPG, 52 takım da hidrojen, bio-fuel ya da güneş gibi farklı enerji kaynaklarını araçlarında kullanıyor.

  8 Türk okulu katılıyor

  Eyüboğlu Eğitim Kurumları

  Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi

  İstanbul Teknik Üniversitesi

  Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi

  Terakki Vakfı okulları

  Marmara Koleji

  Sakıp Sabancı anadolu Lisesi

  Atatürk Anadolu Lisesi
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı