GeriGündem Ebru Şimşek’le Fatih Altaylı kaldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ebru Şimşek’le Fatih Altaylı kaldı

Dört yıldır devam eden 35 kişilik Adnan Hocacılar Grubu davasında, davalılar birer birer bu işten ellerini çektiler. En son İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9 Aralık 2004’te yapılan duruşmada, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da, şikayetçi ve müdahil sıfatından feragat ettiğini açıklayınca, geriye sadece iki kişi kaldı.

Biri Hürriyet Yazarı Fatih Altaylı biri de eski manken, şarkıcı Ebru Şimşek. Altaylı kendisine iftira, tehdit ve şantaj yapıldığı, Şimşek ise ilaç verildikten sonra kaydedilen çıplak görüntülerinin basına dağıtılması nedeniyle davacı olmuştu. Sırf bu inatları yüzünden Adnan Hocacılar tarafından haklarında yüzlerce şikayette bulunuldu. Ebru Şimşek hakkında öne sürdükleri şikayetlerin 259 tanesi mahkemeye intikal edince, bu alanda bir dünya rekoru olma şansı yakaladı. Şimşek, şimdi bu trajikomik durumu tescil ettirip Guinness Rekorlar Kitabı’na girerek, yaşadıklarını bir protestoya dönüştürmeye çalışıyor.

Gülden AYDIN

11 Eylül 1999’da DYP İstanbul Milletvekili Celal Adan ve Adnan Hocacılar arasında Ceylan Otel’de kavga çıktı, silahlar çekildi. Adan’ın olaydan sonra otelden Ağar’ın otomobiliyle ayrıldığı iddia edildi. Kavganın nedeni, 20 Kasım’da yapılacak olan DYP kongresi öncesi Tansu Çiller’in rakiplerine savaş açan Adnan Oktar Grubu’nun Çiller’in rakibi Mehmet Ağar ve onu destekleyen Adan hakkında ağır ithamlar içeren mektupları yüzlerce adrese postalamalarıydı.

Ağar ve Adan’ın şikayetinden sonra 12 Kasım 1999’da İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar ve Kaçakçılıkla Mücadele Müdürlüğü’nün Adnan Hocacılar Grubu’na yönelik operasyonuna iki bin polis katıldı. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Bilim Araştırma Vakfı (BAV) Fahri Başkanı da olan Adnan Oktar ve vakıf üyelerinin, çete olduğunu açıkladı. İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ise ‘Adnan Hoca olayı Apo’nun yakalanması kadar ciddi bir olaydır. Siyasi boyutu var. Operasyon gerekliydi. Tehlike arz ediyordu’ yorumunu yaptı.

11 Ocak 2000’de Oktar ve ona bağlı olduğu iddia edilen 34 kişi hakkında, çıkar amaçlı örgüt kurmak, tehditle menfaat sağlamak, çıkar amaçlı örgüte yardım ve yataklık etmek suçlarından 16 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 19 kişi, Adnan Hocacılar Grubu’ndan şikayetçi oldu.

Mehmet Ağar, 25 Mayıs 2000’de Ankara 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde ifade verdi. ‘Kamuoyunda Adnan Hocacılar olarak bilinen şahıslar yakalanıp haklarında soruşturmaya başlandığında bunların bulundukları mekanlarda bulunan dokümanlar ve bilgisayar disketlerinde benim hakkımda da bazı bilgiler bulunmuş. Hatta benim telefonlarım, görüşme yaptığım kişilerle ilgili benim iznim dışında ve gayri yasal olarak temin edilmiş bilgiler ele geçirilmiş. İlerideki yasal haklarımı kullanmak kaydıyla sanıklar hakkında şikayet dilekçesi verdim’ diye konuştu.

Ağar, Adnan Hocacılar’ın Türkiye’nin dört bir tarafına iftira dolu yüzlerce mektup gönderdiğini anlattı. ‘Sanıklardan hakkımda yaptıkları asılsız iftira ve eylemlerinden dolayı şikayetçiyim’ dedi. Kendisinden herhangi bir maddi çıkar talep edilmese de bir başkasının siyasi çıkar sağlamasının söz konusu olduğunu da ekledi. Aradan dört yıl geçti. Ağar’ın avukatı Uğur Önder, 9 Aralık 2004’te İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na bir dilekçe sundu. ‘Sanıklardan herhangi biri tarafından müvekkile veya çevresindekilere şantaj mahiyetinde yazı, mektup veya not gönderildiğine dair ne müvekkilde ne de tarafımızda vicdani bir kanaat oluşmamıştır. Davanız sanıklarından herhangi bir şikayetimiz bulunmadığını belirterek şikayetimizden ve müdahillik sıfatından feragat ediyoruz’ dedi.

19 KİŞİDEN 2 KİŞİYE

Böylece bundan 4 yıl önce 19 kişinin şikayetçi olmasıyla başlayan serüvende geriye sadece iki şikayetçi kalmış oldu. Biri Kanal D yöneticisi ve Hürriyet Yazarı Fatih Altaylı, diğeri eski manken, şarkıcı Ebru Şimşek.

Altaylı’ya bu durum hakkında bilgi verdikten sonra kendisinin de çekilip çekilmeyeceğini sorduk. Asla öyle bir niyeti olmadığını belirtirken, diğer şikayetçi Ebru Şimşek’e de destek olmaya hazır olduğunu söyledi. ‘Benim bu işten çekilme gibi bir niyetim yok. Hakkımı sonuna kadar arayacağım ve davadan vazgeçmeyeceğim. Şimşek’in onurlu mücadelesini sonuna kadar destekliyorum. Avukatlarını her seferinde kaçırdılar, satın aldılar. Sonunda benim avukatıma sığındı. Bu arada Ebru Şimşek’in de DYP’ye genel başkan olmasını öneriyorum. Çünkü bir parti liderinden daha yürekli buluyorum.’

FATİH ALTAYLI: EBRU ŞİMŞEK’İN DYP GENEL BAŞKANI OLMASINI ÖNERİYORUM ÇÜNKÜ DAHA YÜREKLİ

Davadan vazgeçmeyeceğim. Şimşek’in onurlu mücadelesini de sonuna kadar destekliyorum. Avukatlarını her seferinde kaçırdılar, satın aldılar. Sonunda benim avukatıma sığındı. Bu arada Ebru Şimşek’in de DYP’ye genel başkan olmasını öneriyorum. Çünkü bir parti liderinden daha yürekli buluyorum.

Ebru Şimşek, hakkında 259 karşı dava açılınca Guinness’e girmek için başvurdu

Adnan Hocacılar Grubu, kendilerine karşı iddianame hazırlayan savcıdan hakimlere, İçişleri Bakanı’ndan avukatlara kadar birçok kişi hakkında yüzlerce karşı dava açtı. Bunlar arasında, şikayetçilerden eski manken ve şarkıcı Ebru Şimşek, karşı davalardan en fazla nasibini alan kişi oldu. Şimşek’in kendilerinden şikayetçi olması üzerine, yaptığı her konuşmanın ardından, Adnan Hoca ve yakınındakiler tarafından yayın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla suçlandı. Hakkında çeşitli illerdeki savcılıklara yapılan şikayetlerin sayısı bini aşarken, açılan dava sayısı da 259 oldu. Davaların 100’den fazlası, Adnan Hoca ve taraftarlarının aleyhlerine sonuçlandı. Bu davalardan bir kısmı da Ebru Şimşek’in beraati ile neticelendi.

Şimşek, bu davalar yüzünden bir ara haftanın beş günü adliyede bulunmak zorunda olduğunu şimdi davaların belli haftalara toplanması sayesinde bir-iki haftasını adliyede geçirerek işlerin üstesinden gelebildiğini anlatıyor. Neredeyse ağzını her açışında mahkemeye veriliyor. Düştüğü durumu trajikomik bulacak kadar hálá kendine güveni yerinde. Hatta şimdi bunu bir avantaja dönüştürme hazırlığında. Hakkında en fazla dava açılan kişi olma dalında Guinness Rekorlar Kitabı’na girerek sesini duyurmak, mücadelesini sürdürmek istiyor.

Şimşek, Guinness Türkiye Temsilcisi Prof. Orhan Kural’a, hakkında açılan davaların listesini sunarken, böylece şikayet etme hakkını kötüye kullanan Adnan Hocacılar yüzünden adli makamların mağdur edilmesini protesto etmek istediğini söylüyor. Peki böyle bir dal var mı Guinness’te? En faza mahkemeye verilen kişi...

Prof. Kural, Guinness’te adaletle ilgili sadece en uzun süren dava kategorisi olduğunu söylüyor ama bu yeni dal konusunda umutlu olduğunu da ekliyor: ‘Şimşek’in talebini merkeze yazıyla bildirdim, onlar da sıcak baktılar. Belgeleri göndereceğim 4-6 hafta arasında cevap gelecek. En kısa zamanda hakkında en çok dava açılan kişi kategorisinde başvurumuzu yapacağız.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle