GeriGündem EBA kurs başvurusu son gün ne zaman? EBA giriş sistemi nasıl kullanılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

EBA kurs başvurusu son gün ne zaman? EBA giriş sistemi nasıl kullanılır?

EBA kurs başvurusu son gün ne zaman? EBA giriş sistemi nasıl kullanılır?

EBA kurs başvuru süreci 7 Şubat Çarşamba günü itibariyle başladı. Resmî örgün eğitim kurumlarına devam eden öğrenciler ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler EBA üzerinden 'E-Okul Bilgileri İle Giriş Bölümü'nden kurs başvurusu yapabilecek. Peki EBA kurs başvurusu son gün ne zaman? E kurs giriş sayfası nasıl kullanılır?

EBA'ya giriş yaparak eğitim desteklerinden faydalanmak isteyen öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın geliştirdiği sistem aracılığıyla E-Kurs başvuru işlemini tamamlayacak. Yılda üç dönem gerçekleştirilmesi dolayısıyla, her dönem için ayrı kayıt alınan EBA kursları, E-kurs başvurusu ile tamamlanıyor. Peki, öğrencilerin internet üzerinden öğretmen ve okul seçimini yaparak başvurabileceği EBA E-kurs öğrenci girişi nereden yapılacak? İşte, merakla kurs başvuru ekranı hakkında bazı bilgiler

EBA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

EBA kurs başvurusu, 07-18 Şubat tarihleri arasında alınmaya devam ediyor. Her ilden on binlerce öğrencinin normal öğrenimlerine ek olarak alacağı EBA kurs başvurusu, kurumun internet sitesi üzerinden alınacak. İşte, süreç hakkında bazı bilgiler;

EBA E-Kurs Bölümüne 8 farklı kategoriden giriş yapılabilmektedir. Öğrenciler için EBA girişi kısmına girildiğinde kullanıcı kişisel bilgilerinin olduğu sayfa görülmektedir.

EBA E-kurs bölümünde sol kısımdaki dönem seçimi menüsünden istenilen dönem seçilerek işlemler yapılabilmekte ve önceki dönemlere ait işlemler görüntülenebilmektedir.

Öğrenci işlemleri menüsünden kurs tercihi, ders programı, kurslar ve e-sınavlara ulaşılabilmektedir. Öğrencilerin seçmiş oldukları seçmeli dersler ve kurs dersleri bu menüden görüntülenebilmektedir. Yine aynı menüden ders programlarına ulaşılabilmektedir. Testler menüsünden kazanım testleri ve tarama testlerine ulaşılabilmektedir.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında 7-18 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan EBA E-Kurs başvurusu, Eğitim Bilişim Ağı üzerinden tamamlanacak.

Resmî örgün eğitim kurumlarına devam eden öğrenciler ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler EBA üzerinden “E-Okul Bilgileri İle Giriş Bölümü”nden kurs başvurusu yapabilecek.

Açık öğretim okullarına devam eden öğrenciler, kurs başvurusu için halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden e-kurs şifreleri alarak, bu şifre ile e-kurs modülüne giriş yapıp DYK komisyonlarınca belirlenen okulları tercih edebilecek.

Kursiyerler, halk eğitim merkezi müdürlüklerine diploma veya mezuniyet belgesi ile müracaat ederek, alacakları e-kurs şifresi ile e-kurs modülü üzerinden başvuru yapabilecek.

Öğrenci/kursiyerler kurs merkezince belirlenen derslerden ve kurs talebinde bulunan öğretmenler arasından istediklerini tercih edebilecek.

EBA KURS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

KURSLARA KİMLER BAŞVURABİLECEK?

Kurslara, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî/özel, ortaokullar, imam hatip ortaokulları, resmî/özel ortaöğretim kurumları ve açık öğretim kurumlarına devam eden istekli öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler başvurabilecek.

Resmî örgün eğitim kurumlarına devam eden öğrenciler, açık öğretim okullarına devam eden öğrenciler ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler kayıtlı oldukları okulun bulunduğu ilçe sınırı içindeki kurs merkezlerinden birine e-kurs modülünden başvuru yapabilecek. Yaz dönemi kurslarında öğrenciler okullarının bulunduğu il/ilçe sınırları dışında da kursa katılma hakkına sahip olacak.

Resmî örgün eğitim kurumlarına devam eden öğrenciler ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler, ÖDSGM tarafından yayımlanacak olan elektronik deneme sınavlarına katılabilirler. Açık öğretim okullarına devam etmekte olan öğrenciler ile kursiyerler ise e-kurs kullanım şifresi ile kurs başvurusu yapabilir ve ÖDSGM tarafından yayımlanacak olan elektronik deneme sınavlarına katılabilirler.

KURSLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında gerçekleştirilecek olan 2. dönem kursları, 3 Mart tarihinde başlayacak. Dönem boyunca devam edecek olan kurslar, üç ay sürecek ve 3 Haziran tarihinde sona erecek.

Dönem içi kursların tamamlanmasının ardından, yaz dönemi kursları ise 2 Temmuz tarihinde başlayıp 19 Ağustos tarihinde sona erecek.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle