GeriGündem Dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi yenilendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi yenilendi

Dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi yenilendi
refid:12472518 ilişkili resim dosyası

Mitolojik dönemlerin resmedildiği toplamda 1250 metrekareye yakın mozaikleriyle dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi konumunda olan Hatay Müzesi yenilendi. Hitit, Asur, Roma ve Bizans gibi birçok uygarlığın yaşam izlerinin tanığı olan ve binlerce tarihi eserin yanı sıra, sanatın renkli taşlara nakşedildiği görkemli mozaik zenginliğiyle de ünlenen Hatay Müzesi, onarılarak modern hale getirildi.

1948’de açıl müze, 1969-73 arasındaki ilavelerle genişletmişti. Ancak uzun süre onarım geçirmemesi sonucu zaman içerisinde eskiyen bina mayıs ayında onarıma alındı. İç mekânlar boyandı, elektrik tesisatı değiştirildi. Eserleri neme karşı koruyan teknik cihazlar ve klimalar yerleştirildi. Ayrıca ziyaretçiler için yeni bilgi panoları hazırlandı.

32 BİN ESER DEPODA

Mozaiklerin yanı sıra taş eserler, heykeller ve sikke gibi toplamda 35 bin civarında eserin yer aldığı müzede, bunların ancak 3 bini sergilenebiliyor. Bunun yanında toplamı 1250 metrekareye yakın mozaiklerden de ortalama 1000 metrekarelik kısmı teşhire sunulabiliyor. Müzedeki diğer mozaikler, gün ışığına çıkarılmak için toprak altında bekletiliyor. Bu eserlerin de toprak altından çıkıp sergilenebilmesi için yeni müze binasının inşasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Yeni binanın açılmasıyla dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olan Hatay Müzesi, bu konumunu daha da güçlendirecek.

ALTI AYDA 46 BİN KİŞİ GEZDİ

Hatay Müzesi, özellikle Roma ve Bizans dönemi sanatının en çarpıcı örneklerini oluşturan, rengârenk taşlarla mitolojik olayların ve kişilerin sembolize edildiği mozaikleriyle yerli ve yabancı turistlerin daima ilgisini çekiyor. Müzeyi, geçen yıl 75 bin 745, bu yılın ilk 6 ayında da 46 bin 37 kişi ziyaret etti. Orpheus Mozaiği, Sarhoş Dionysos Mozaiği, Kemgöz, Okeanos ve Tethys müzenin önde gelen mozaikleri arasında yer alıyor.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle