GeriGündem Dünya Kadınlar Günü ne zaman hangi gün kutlanacak? İşte Kadınlar Günü'nün tarihçesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Kadınlar Günü ne zaman hangi gün kutlanacak? İşte Kadınlar Günü'nün tarihçesi

Dünya Kadınlar Günü ne zaman hangi gün kutlanacak? İşte Kadınlar Günü'nün tarihçesi

Dünya Kadınlar Günü ne zaman kutlanacak sorusu milyonlarca vatandaş tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Her yıl mart tarihinde kutlanan Dünya Kadınlar Günü aslında Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. Peki, Kadınlar Günü'nün tarihçesi nedir? Kadınlar Günü ne zaman kutlanacak?

Dünya Kadınlar Günü tarihçesi ve Kadınlar Günü'nün ne zaman kutlanacağı, mart ayına girilmesiyle beraber milyonlarca vatandaşın yakın takibine alındı. Emekçi kadınlarımızın bu önemli gününü unutmak istemeyen vatandaşlar, net olarak tarihi merak ediliyorlar. Peki, Dünya Kadınlar Günü ne zaman hangi gün kutlanacak? İşte Kadınlar Günü'nün tarihçesi.

Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanmaktadır. 

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ TARİHÇESİ

ABD'nin New York kentinde bir dokuma fabrikası... Çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler. Koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi, kadın işçilerin artık tahammül sınırını zorlamaya başladı. Greve çıkma kararı alan kadınlar, taleplerini de açıkladılar: “Daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret...” 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle greve başladı. Bu sırada çıkan olaylar sırasında fabrika içinde şüpheli bir yangın başladı. 129 kadın, yangında hayatını kaybetti... Takvimler 8 Mart 1857’yi gösteriyordu. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı. . Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin , bu olayın ardından 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921'de Moskova'da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda karar verildi. ABD'de de ise 1960’lı yıllarda anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler, 66 yıl sonra 8 Mart'ın 'Dünya Kadınlar Günü' olarak kabul etti.

TÜRKİYE’DE KADINLAR GÜNÜ

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı."Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam edilmektedir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle