Gündem Haberleri

  Dünya benzeri gezegen

  Hürriyet Haber
  26.01.2006 - 13:37 | Son Güncelleme:

  Bilimadamları, güneş sisteminden 25 bin ışık yılı (1 ışıkyılı, 9,5 trilyon kilometreye eşit) uzakta, özellikleri Dünya'nınkine yakın bir gezegen tespit etti.

  Katı, muhtemelen kaya ve buzdan oluşan ve şimdiye dek güneş sistemi dışında tespit edilen en küçük 5 gezegenden biri olan yeni ”exoplanet” (güneş sisteminin dışındaki gezegenlere verilen isim), uluslararası gökbilimci ekibi tarafından keşfedildi. Keşif, Nature dergisinde yarın yayımlanacak.

  Astronomlar, yüzey sıcaklığı 53 Kelvin (eksi 220 santigrad derece) olarak tahmin edilen bu exoplanetin, yıldızından uzaklığının Dünya'nın Güneş'e uzaklığının üç katı olduğunu ve yıldızın yörüngesindeki turunu 10 yılda tamamladığını belirtti.

  12 değişik ülkeden 73 astrofizikçinin katılımıyla, güney yarıküredeki 5 teleskobun yardımıyla ve yıldızının parlamasıyla keşfedilen gezegene, OGLE-2005-BLG-390Lb adı verildi. Gökbilimciler, şimdiye dek güneş sistemi dışında 170 gezegen tespit etti.

  Fransa'nın Toulouse kentindeki Astrofizik Laboratuvarı'ndan Dr Pascal Fouque, keşfedilen gezegenin sıcaklığındaki “aşırılığın” bu gezegende bir yaşam biçimi oluşmasına büyük olasılıkla engel olduğunu vurguladı.

  Amerikalı astronomlar, 2004 yılında da Güneş Sistemi'nin  dışında Dünya'nın 10-20 kat büyüklüğünde “exoplanet” adı verilen gezegenlerin bir alt türü olan iki yeni gezegeni keşfetmişti. Dünya'dan 30 ışıkyılı uzaklıkta olan iki gezegenin şimdiye kadar görülen en küçük exoplanetler olduğu belirtilmişti.

  Dünya'nın 10-20 katı büyüklüğündeki bu gezegenlerin sağlam bir kabuğa ve yaşama müsaade edebilecek bir ısıya sahip olmasının mümkün görüldüğü kaydedilmişti.

  Bu gezegenler, Neptün'ün büyüklüğünde olduğu için Neptün adıyla sınıflandırılmıştı.

  İlk exoplanetler 1995 yılında keşfedilmişti. Bu gezegenler, pek parlak olmadığı ve başka gezegenlerin gölgesinde kaldığı için görülebilmesi oldukça zor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı