GeriGündem Dünya basınından manşetler - 28 Nisan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya basınından manşetler - 28 Nisan

Hizbullah’ın elindeki füzelerin arttığı ve örgütün güçlendiği yönündeki haberlere her gün bir yenisi ekleniyor. Özellikle Türkiye’nin Suriye’yle bir askeri tatbikat yaptığı şu günlerde dikkatler İsrail-Suriye-Lübnan üçgeninde. Ekonomi basını ise S&P’nin Yunanistan’ın kredi notunu düşürmesinin yankılarını ve ABD’deki Goldman Sachs ifade oturumunu tartışıyor.

İşte dünyada günün öne çıkan manşetleri: 

BBC: Efsanenin katili serbest bırakıldı
ABD’de siyahlar hareketinin tartışmalı lideri Malcolm X’in suikastında rolü olduğunu kabul eden tek insan olan 69 yaşındaki Thomas Hagan şartlı tahliyeyle serbest bırakıldı. Yetkililer New York’ta bir hapishanede 45 yıl geçiren Kagan’ın serbest kaldığı haberlerini teyit etti.

Hagan, Malcolm X’i 1965’te Harlem’deki Audubon Balo Salonu’ndaki konuşmasına başlarken vuran üç kişiden biri olduğunu söylemiş ancak kendisiyle birlikte hüküm giyen diğer iki kişinin davayla alakaları olmadığını söylemişti. Bu kişiler de masumiyetlerini kanıtlamış ve 1980’de serbest bırakılmıştı.

Hagan, 1960’lı yıllarda Malcolm X’in liderliğini yaptığı İslam Ulusu hareketinin bir üyesiydi. Malcolm X siyahların haklarını savunan ateşli konuşmalarıyla ün toplamış ancak daha sonra daha ılımlı bir tavır takınmış ve hareketin içinden bazı isimlerin kendisine düşman olmasına neden olmuştu.

YNET NEWS: ABD: Hizbullah güçleniyor         
ABD Savunma Bakanı Robert Gates, dün İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’la yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Suriye ve İran’ın sağladığı füzeler sayesinde Hizbullah’ın hiç olmadığı kadar güçlendiğini söyledi. Gates, Şii örgütün elinde birçok ülkenin cephaneliğinde bulunandan fazla roket ve füze olduğunu da sözlerine ekledi.

İki yetkili füzelerin türleriyle ilgili detaylı açıklama yapmadı ancak bu ifadeler Hizbullah’ın İsrail’i vurma kapasitesine sahip Scud füzelerini elde ettiği yönündeki iddiaların ardından geldi.

Barak, Suriye’nin Hizbullah’a silah sağlamasının Lübnan’daki hassas dengeleri değiştirebileceğini ve durumu yakından izlediklerini söyledi.

İki bakan Türkiye’nin Suriye’yle ortak tatbikatı konusunda sorulan soruları cevaplamaktan kaçındı. İsrail’in bu operasyonla ilgili kaygılı olup olmadığı yönündeki soruya Barak, “Biz komşularımızla barış müzakereleri yapabilecek kadar güçlü bir ülkeyiz” dedi.

CNN: Yeni El Kaide videosunda ölüm listesindeki ABD’li de var   
ABD doğumlu Müslüman din adamı, El Kaide’nin Arap Yarımadası’ndaki kolunun kamuoyuyla paylaştığı bir videoda ortaya çıktı. El Kaide’ye destek ve üye toplamakla görevli Enver el Evlaki, ABD’nin yakalanması ya da öldürülmesi gereken El Kaide liderleri listesine giren ilk Amerikalı olmuştu. Evlaki daha önce başka videolarda da görülse de ilk kez resmi olarak dağıtılan bir videoya girmiş oldu.

Ne zaman kaydedildiği belli olmayan görüntülerde Evlaki, ABD ordusunun Afganistan ve Irak’taki amacının Pazar bombalamalarının suçunu İslami militanlara atarak Müslümanları birbirine düşürmek olduğunu söylüyor. Evlaki’ye göre bu General David Petraeus’un stratejisi.

Evlaki ayrıca Aralık ayında şüpheli 30 örgüt üyesinin ölümüne yol açan bir hava operasyonundan da ABD’yi sorumlu tuttu. O dönemde SABA haber ajansı operasyonu Yemen güçlerine mal etmişti.

THE TIMES: “Başbakan olmak istiyorum”
Nick Clegg, Times’a verdiği özel röportajda Liberal Demokratlar’ın İşçi Partisi’nin yerine geçebileceğini ve kendisinin başbakan olmak istediğini söyledi. Clegg’in Liberal Demokratlar’ın sandığın lideri olduğunu iddia etmesine karşın son anketler partinin hala Muhafazakarlar’ın ardından ikinci sırada olduğunu gösteriyor.

Clegg, 6 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin değişim isteyen iki at (yani kendi partisi ve Muhafazakar Parti) arasında yaşanacak bir yarış olduğunu, Liberalizm’in merkez solun ana söylemi “İşçi Partisi devletçiliği”nin önüne geçtiğini ifade etti.

Clegg, ihtimaller konusunda burnu büyüklük etmediğini ancak günden güne değişen kampanyasıyla sandıktan en önde çıkma ihtimallerinin de olduğunun altını çizdi.

THE DAILY TELEGRAPH: Gözler “intihar kliniği”nde
Polis’in Zürih Gölü’nde en az 300 adet kül çömleği bulması dikkatleri bir kez daha İsviçre’deki Dignitas kliniğine çevirdi. Öldükten sonra yakılan insanların külleri konan bu çömleklerin, hastalarına ötenazi hizmeti veren klinikten geldiği tahmin ediliyor.

Polis dalgıçlarından Roman Ruetz, “50’den sonrasını saymayı bıraktık, aşağıda kocaman bir tepe var” derken polis içlerinde hala kül bulunan çömleklerden hareketle bir araştırma başlattı.

Çömleklerin üzerinde Dignitas’ın kullandığı Nordheim krematoryumun logosu bulunuyor.
Klinikte bugüne kadar çoğunluğu ölümcül hasta yaklaşık 1,000 kişinin intiharına yardım edildi. Gizlilik içinde işleyen grubun ölülerin naaşlarıyla ne yaptığı bilinmiyor. Ticari lisansı olmayanların bu kadar çok çömleği bir yerlere atması yasak. Suçun üç yıla kadar hapis ve 50 bin İsveç Frankı cezası var.

Dignitas’ın kurucusu Ludwig Minelli ise olayla ilgili henüz bir yorum yapmadı.

BLOOMBERG: S&P raporu AB üzerindeki baskıyı artırdı
Avrupa’da derinleşmekte olan borç krizi politika yapıcıların yardım paketini Yunanistan’ın ötesine taşımaya zorluyor. S&P’nin raporu sonrasında İtalya’dan Portekiz ve İrlanda’ya Avrupa’nın borçlanma maliyetleri bir anda yükseldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel 45 milyar euroluk Yunanistan paketini iptal ederken kriz yayılıyor. Portekiz’in gösterge borsası dün Lehman’ın batışından bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Yatırımcıların İtalya ve İrlanda’nın borçlarını elde tutmak için istedikleri süre 10 aya çıktı.

Avrupalı yetkililer için tehlike Yunanistan’la başlayan mali kaosun kontrolden çıkması. Yunanistan euro bölgesindeki ortaklarından gelecek fonları beklerken, AB diğer ülkelere yardımın gündemde olmadığını açıkladı. Dün euro bir yılın en düşük seviyesine geriledi.

FINANCIAL TIMES: Goldman Senato’da ateş altında
Salı günü ABD Senatosu’nun karşısına çıkan Goldman Sachs’ın durumu zorlaşıyor. Senato alt komitesi bankayı müşterilerinin çıkarları pahasına ekonomik krizden kar sağlamak ve hoş görülemez çıkar çatışmalarına neden olmakla suçladı.

Bankanın CEO’su Lloyd Blankfein, üç saatlik sorgusunda ateş altında kaldı. Komite bankanın iş modelini ve küresel krizin büyümesine yaptığı katkıları eleştirdi.

Bütün gün süren ifade oturumu düzenleme kurumları tarafından 10 gün önce yatırımcıları Abaküs aracına yatırım yapmaya ikna etmekle suçlanan ve kendisini Muhteşem Fab olarak tanıtan Fabrice Tourre’un da kamuoyu önüne ilk çıkışı oldu.

Blankfein güvenin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi ancak kriz sırasında sattıkları yatırım araçları hakkında kamuoyuna açıklama yapmaları gerektiği yönündeki eleştirileri reddetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle