GeriGündem Dünya basınından manşetler - 25 Mayıs
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya basınından manşetler - 25 Mayıs

New York Times’ın ele geçirdiği belgeler, ABD’nin Ortadoğu’daki gizli operasyonlarını hem dost hem de düşman ülkelerde genişletme hedefi taşıdığını gösterdi. Öte yandan İsrail polisi Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın tutuklanması yönünde tavsiye çıkardı.

İşte dünyada günün öne çıkan manşetleri:

 

DAILY MAIL: Seks kaseti Carla Bruni’yi “şoke etti”

Fransa’nın First Lady’si Carla Bruni bir türlü sakin bir hayata kavuşamıyor. 42 yaşındaki eski süpermodelin dört farklı dilde cinsellikten bahsettiği videosunun ortaya çıkması Bruni’yi bir kez daha üzdü.

 

Yapımcı Thomas Cazals’ın YouTube’de paylaştığı video ilk olarak 1996 yılında kült televizyon programı Eurotrash’te yayınlanmıştı. Videoda Bruni çantasından iki adet uluslararası seks rehberi çıkarıyor. Bu rehberlerdeki yedi dilden dördünü (Almanca, İtalyanca, İspanyolca, İngilizce) konuşabilen Bruni, “Böyle bir kitaba ihtiyacımız var çünkü dünyanin bir sürü yerine gidiyoruz ve her gün yeni insanlarla tanışıyoruz ve eğer birlikte yatağa girersek onlara ne dememiz gerektiğini bilmemiz gerek” diyor.

 

Sonra farklı dillerden örnekler veren Bruni video’da programın sunucuları Jean Paul Gaultier ve Antoine de Caunes tarafından “İtalya’nın en zarif ihracat ürünü” olarak tanıtılıyor. Bruni’nin Mick Jagger ve Eric Clapton gibi ünlülerle ilişkilerini de anlattığı videoda ünlü “Tekeşlilik benim için sıkıcı bir şey” sözüne de değiniliyor.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’le evlendikten sonra kendisine yeni bir imaj çizmek isteyen Bruni’nin bu videonun aniden ortaya çıkmasıyla “şoke olduğunu ve hayal kırıklığına uğradığını” söyleyen bir arkadaşı videonun neden şimdi çıktığıyla ilgili First Lady’nin de bir fikri olmadığını söyledi.

 

Öte yandan Elysée Sarayı’ndan bir kaynak, “Bu video First Lady’nin konumunun saygınlığına büyük bir gölge düşürmüştür” dedi.

 

THE NEW YORK TIMES: “ABD Ortadoğu’daki gizli askeri operasyonlarını genişletiyor”

ABD’nin Ortadoğu’daki en yetkili subayı General David H. Petraeus’un İran, Suui Arabistan ve Somali gibi ülkelerdeki gizli askeri faaliyetlerin kapsamının genişletilmesi ve böylece militan grupların ya da karşı tehditlerin düzeninin bozulması emrini verdiği ortaya çıktı.

 

Savunma bakanlığı yetkililerinin ifadelerine askeri belgelere göre, Petraeus’un Eylül ayında imzaladığı gizli kararname, Amerikan Özel Operasyon askerlerinin Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika Boynuzu’nda bulunan dost ve düşman ülkelere gönderilmesini, istihbarat toplanmasını ve yerel güçlerle yakın ilişkiler kurulmasını öngörüyor. Yetkililer kararnamenin aynı zamanda İran’la nükleer gerginlik büyürse yaşanacak olası bir askeri operasyonun yolunu yapmayı amaçladığını söyledi.

 

Yetkililer ABD’de Bush yönetimi Afganistan ve Irak gibi savaş bölgelerinin uzağında gizli faaliyetlere izin vermekle birlikte, ele geçirilen yeni kararnamenin bu çabaları hem daha uzun vadeli hem de daha sistematik bir hale getirmeyi amaçladığını ifade etti. Kararnamenin amacının El Kaide ve diğer militan gruplarını “kontrol edebilecek, düzenini bozabilecek, yenebilecek ya da yıkabilecek” ilişki ağları kurmak ve Amerikalı ya da yerel güçlerin gelecekteki saldırıları için “ortamı hazırlamak” olduğu belirtildi.

 

Gizli operasyonların kapsamının genişletildiği dönemde ABD ordusu CIA ve diğer istihbarat ajanslarıyla bağlarını koparmıştı.

 

HAARETZ: İsrail polisi: “Dışişleri Bakanı Lieberman tutuklansın”

İsrail polisi Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın hakkındaki sürmekte olan bir davayla ilgili güveni suiistimal ettiği ve gizli belgeleri ele geçirdiği gerekçesiyle tutuklanmasını önerdi.

 

Polis ayrıca bu belgeleri Lieberman’a teslim eden kişi olması gerekçesiyle eski büyükelçi Zeev Ben Aryeh’nin de güveni suiistimal ve adaleti engelleme suçlarından tutuklanmasını tavsiye etti.

 

Lieberman’ın yolsuzluk ve zimmetine para geçirmeyle ilgili hakkında süregelen bir davada gizli belgeleri gördüğüne inanılıyor. İsrail’in eski Belarus Büyükelçisi Ben Aryeh’nin, Ekim 2008’den sonraki bir tarihte, Belarus yetkililerine götürmesi için Adalet Bakanlığı tarafından kendisine teslim edilen belgeleri Lieberman’a vermiş olmasından şüphe ediliyor.

 

Lieberman polisin kendisi hakkındaki tavsiyesine resmi bir cevap vermedi. Ancak Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Lieberman’ın rahat olduğunu söyledi. Bakan’a yakın isimlerden biri “Polisin geçmişte verdiği bu tarz aceleci tavsiyelerin durumu yeterince açıktır. Dolayısıyla meseleyle ilgili heyecanlanmaya hiç gerek yok” denildi.

  

BBC: Jamaika’da büyük uyuşturucu baskını

Jamaika güvenlik güçleri uyuşturucu baronu olduğu iddia edilen Christopher “Dudus” Coke’un başkent Kingston’daki karargâhına bir baskın düzenledi. Silah seslerinin ve patlamaların duyulduğu operasyonda, polise helikopterler destek verdi.

 

Coke’un taraftarları uyuşturucu baronunun uyuşturucu ve silah kaçakçılığı suçlamalarıyla karşı karşıya kalacağı ABD’ye iade edilmesini önlemeye çalışıyor.

 

Ülkede yaşanan bu çatışma ilk değil. Pazar günkü olaylarda iki polis ölmüş, altı polis ve bir asker yaralanmıştı. Bugün de bir askerin öldüğü bildirildi. BBC’nin Kingston temsilcisi Nick Davis, son operasyondan sonra sokaklarda cesetlerin olduğu bilgisini geçti. Öte yandan şehrin başka yerlerinde de şiddet olayları olduğu ve huzursuzluğun yayıldığından endişe edildiği ifade ediliyor.

 

Cuma günü şehirde bir dizi polis karakoluna yapılan saldırının ardından olağanüstü hal ilan edilmişti. ABD Dışişleri, vatandaşları Kingston ve civarına gitmemeleri konusunda uyardı.

 

THE TIMES: Çocuk tecavüzcü davası İngiltere’yi karıştırdı

İngiltere’de 10 ve 11 yaşlarında iki erkek çocuğun 8 yaşındaki bir kız çocuğa tecavüze teşebbüsten suçlu bulunmalarının ardından çocukların mahkemelerde gördüğü muamelelerle ilgili kapsamlı bir reform talebinde bulunuldu.

 

Çocukları yargılayan hakim Adrian Saunders, mahkemenin çocuklara karşı ifade vermesi için kürsüye çıkarılan kızın üzerinde yaptığı etkiyle ilgili bir rapor hazırladı. Saunders, çocukların yetişkin mahkemelerinde ifade vermesiyle ilgili gözlemlerden bunun “ideal bir durum” olmadığı sonucunun çıktığını ve “alınması gereken dersler” olduğunu söyledi.

 

Saunders’ın daha üst düzey yargıçlara ve hatta Lordlar Kamarası Başkanı Kenneth Clarke’a aktarılması beklenen bu kaygılarının bir grup önde gelen hukukçu tarafından da desteklendi. Sör Ken Macdonald, “Çocuklarımızdan canavarlar yaratıyoruz” uyarısını yaptı ve “geçtiğimiz birkaç gün akıllı bir toplumda buna yer olmadığını gösterdi” dedi.

 

Dün suçlu bulunan ancak cezaları henüz belirlenmeyen erkek çocuklar ve avukatları tecavüz iddialarını reddedip sadece oyun oynadıklarını söylerken, tecavüze uğradığını iddia eden kız çocuk da mahkemeye verdiği ifadelerinde tamamen dürüst olmadığını söyledi. Ancak hakim davayı iptal etmektense kararı jüriye bıraktı.

 

BLOOMBERG: Kuzey Kore ordusuna “savaşa hazır ol” emri

Kuzey Kore lideri Kim Jong Il ülkenin ordusuna savaşa hazır ol emri verdiği ortaya çıktı. Emrin 20 Mayıs tarihinde yani Güney Kore’nin Kuzey’in kendilerine ait bir savaş gemisini batırdığı konusunda şikayette bulunduğu gün verildiği ifade edildi.

 

Kuzey Kore Entelektüeller Dayanışması’nın internet sitesine göre emri Ulusal Savunma Komisyonu’nun başkan yardımcısı O Kuk Ryol tarafından yayınlandı.

 

Yonhap haber ajansının bugün sabah saatlerinde yayımladığı haberle won 10 ayın en düşük seviyesine gerilerken, borsalar düştü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle