Gündem Haberleri

  DTP'liler istifa kararı aldı

  Hürriyet Haber
  14.12.2009 - 19:23 | Son Güncelleme:

  DTP milletvekilleri Diyarbakır'da kapatılan partilerinden istifa etme kararı aldı.

  İŞTE AHMET TÜRK'ÜN AÇIKLAMALARI - WEB TV

  AYSEL TUĞLUK MEYDAN OKUDU / WEB TV

  Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk, en kısa sürede istifa dilekçelerini Meclis Başkanlığına vereceklerini söyledi. İşte Ahmet Türk'ün açıklamaları:

  PARLAMENTO BİZİ HAZMEDEMEDİ

  Bildiğiniz gibi uzun dönemden beri eğer demokratik mücadelemiz önemsenmezse bu demokratik mücadeleyi verirken bir arkadaşımıza bile dokunulursa, bu parlamentoda kalmanın anlamsız olacağını ifade etmiştik.

  Daha sonra Anayasa Mahkemesi’nin 11 üyesinin ittifakıyla partimiz kapatıldı ve geçmişte eşbaşkanlık görevi yapan ben ve Aysel tuğluk, milletvekilliğimizin düşürülmesine karar verildi.

   

  Biz daha önce grubumuz olarak aldığımız kararı, Diyarbakır’da, STK’larla paylaşarak açıklamayı esas aldık. Bugün de en kısa süre içinde dilekçelerimizi Meclis Başkanlığı’na vereceğiz. Tabii ki belki bu çok tartışılır. Biz sorunların çözüm yerinin parlamento olduğunu da söyledik. Bir gün parlamento gerçekten bu ülkenin gündemini ele alırsa o zaman çözebilir.

   

  Ama mevcut yapı parlamento, bizi hazmedemedi. Bugün 19+1. peki 21’in olduğu dönemde bunu demokratik siyasetimizin önünü kapatmak isteyenler, yarın 19+1 formülünü nasıl ele alacaklar.

   

  Gerçekten ısrarlıyız. Ama inançlarımızı, düşüncelerimizi halkımızın demokrasi mücadelesinden taviz vermemizi isteyenler bir mantıkla karşı karşıya kalırız. Oysaki bu daha farklı bir gerginliğin doğmasına neden olacak.

   

  Biz bu nedenle bugün barış demokrasi özgürlük mücadelemizin anlaşılmadığını, bundan sonra da anlaşılmayacağı inancına vardık ve dilekçelerimizi sunacağız.

   

  Şunu da söylemek istiyorum, elbette ki hepimize önemli görevler düşüyor. Sorunları çözme ve o beceriyi çözme siyasetçilerin işidir.   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı