Gündem Haberleri

  DTP'li Türk: Parlamentoda kalmayız

  Hürriyet Haber
  07.12.2009 - 14:24 | Son Güncelleme:

  DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, parti genel merkezine girişte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türk, ''Partinin kapatılması halinde Parlamento'da kalmanın bir anlamı olmaz'' dedi.

  İşte Türk'ün açıklamasından satırbaşları:

  Sonuç olarak DTP bu sürecin ve barış için katkı sunmaya hazırken, maalesef çok yanlış yaklaşım biçimiyle tasfiye mantığı üzerinde sorunun çözümünü esas alan bir mantıklı karşı karşıya olduğumuz için katkı sunamadık.

   

  Tabiî ki bu ülkenin gerçekleri bu gerçekleri dile getirme konusunda çok açık ifade ettik. Yıllardan beri devam eden bir savaş var.

   

  FATURA DTP'YE KESİLİYOR

  Halkın iradesiyle gelmişiz. Halkın isteğiyle köprü olmayı da taraf olacağımızı da ifade ettik. Son dönemlerde bir düşünce var: “Fillerle atlar tepişirler ama çimenler ortada yok olur”

   

  Bütün bunların faturası DTP’ye kesiliyor. Biz halkımızın istediklerini taleplerini biliyoruz.

   

  PARLAMENTODA KALMAYIZ

  DTP’nin etkisiz hale getirilmesi durumunda, parlamentoda kalmayız.

   

  Yine belediye başkanlarımızla yaptığımız istişare toplantısında, bu kararımızın arkasında olduklarını ifade ettiler. Bu konudaki gelişmelere göre arkadaşlarımızın tepkileri belli olacak.

  Biz belediyeleri halka hizmet yeri olarak görüyoruz. Bunu elbette yeniden değerlendireceğiz. Arkadaşlarımız, alacağımız her karara uyacaklarını ifade ettiler.

   

  Tabiî ki yarın grup toplantısında düşüncelerimizi ifade etmeye çalışacağız. Biz koşullar ne olursa olsun mutlaka bu ülkede barış ortak akla diyaloga ihtiyaç duyuyoruz.

  Süreçler gerginleşebilir ama mutlaka inanıyoruz, bu topraklara bir gün barış gelecek.

   

  SORU - CEVAP

  DTP’nin kapatılmaya karşı bir B planı var mı?

  DTP çekilecek, sonra bağımsız seçime girecek, gibi bir düşüncemiz yok. Diyarbakır’da 4 milletvekilimiz var. İstifadan sonra, iki milletvekili için aday olma anlayışımız yok. Böyle bir projemiz yok.

   

  Şunu açık söylüyoruz. PKK’nın ve Öcalan’ın Kürt halkı için önemli olduğunu söyledik. Eğer önemsenmeseydi, 5 milyon dolara özel bir yer yapılır mıydı? Böyle bir şeyden sonra halkın tepki göstereceğini ifade ettik. Halkımızın tepkileri üzerinde yoğunlaşmamız gibi bir sorumluluğumuz var. Ama hiçbir zaman bir tek insanın acı duymasını istemedik.

   

  Kapatma davası elinizi zayıflatıyor mu?

  Bu biraz yoruma bağlıdır. Yani demokratik tepkileri göstermediğiniz zaman farklı şekilde değerlendiriliyor. Biz demokratik demokratik eylemleri her zaman savunuruz.

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı