GeriGündem DSP, Bakan Şimşek'i istifaya çağırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DSP, Bakan Şimşek'i istifaya çağırdı

Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in, Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in, aynı zamanda İngiliz vatandaşı olduğunu açıklamasıyla başlayan tartışmalar sürüyor. DSP İstanbul Milletvekili Hasan Macit, Şimşek’in derhal istifa etmesini istedi.

Hasan Macit, Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in, Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in “İngiliz vatandaşı” olduğuna ilişkin açıklamalarını Meclis gündemine taşıdı. Macit, söz konusu iddialarla ilgili olarak Bakan Şimşek’e yazılı soru önergesi verdi.

Macit önergesinde, AKP'den ihraç edilen eski Balıkesir milletvekili Turhan Çömez’in, Şimşek’e yönelik, “CIA’nın yeminli tercümanlığını yapmıştır” ifadeleri ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in, Şimşek’in “İngiliz vatandaşı” olduğuna ilişkin açıklamalarını hatırlattı.

DSP’li Macit, Bakan Şimşek’e şu soruları yöneltti:

“-Sayın Turhan Çömez’in yazılı ve görsel basında da yer aldığı üzere ifade ettiği gibi CIA’nın yeminli tercümanlığını yaptınız mı? Yapmadıysanız ve bu iddianın yalan olduğunu söylüyorsanız sayın Turhan Çömez hakkında yargıya başvurmayı düşünüyor musunuz?

-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, soru önergeme vermiş olduğu cevapla İngiliz vatandaşı olduğunuzu doğrulamıştır. İngiliz vatandaşlığına kabul edildiğinizde etmiş olduğunuz yeminle, İngiltere’nin çıkarlarını savunmak ve korumak üzere vermiş olduğunuz söz nedeniyle, halen sürdürmüş olduğunuz Devlet Bakanlığı görevi kapsamında Türkiye ve İngiltere’nin çıkarlarının çatışması durumunda nasıl bir tavır takınmanız gerektiğine inanmaktasınız?

-Türkiye ve İngiltere’nin çıkarlarının çatışması durumunda karar verici konumda biri olarak alacağınız her karar kamuoyu nezdinde sorgulanması gereken nitelikte olmayacak mıdır?

-Devlet Bakanlığı görevini değinilen koşullarda ne kadar sürdürebileceğinize inanmaktasınız? Kamuoyu vicdanında aklanmak için istifa etmeyi hiç düşündünüz mü?”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle