Gündem Haberleri

  Dövme n'olur

  Hürriyet Haber
  28.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, aile içi şiddette Pakistan, İran ve Hindistan'dan sonra dördüncü sırada yer alıyor. Her dört öğretmenden biri, öğrencisini dövüyor. Yine her yüz çocuktan kırkı, okulda dayakla karşılaşıyor.

  Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Alaaddin Dinçer'in yaptığı 'Eğitim Sistemi ve Şiddet' araştırmasının sonuçları, eğitimde şiddeti gözler önüne seriyor. Öğretmenlerin saç, kulak çekme, tebeşir, silgi fırlatma, tek ayak üstünde ve çöp sepetinde bekletme gibi şiddet içeren cezalara zaman zaman başvurduğunu belirten Dinçer, ‘‘İçinde bulunduğumuz eğitim sistemi insanları ezen, kişiliklerini bozan, kendine güveni, yaratıcılığı yok eden, olumsuz insanların yetişmesine olanak tanıyan bir kurum’’ dedi.

  Çocukların duygusal ve kişilik gelişimlerinde okul yaşamının büyük önemi olduğunu söyleyen Alaaddin Dinçer, ‘‘Okulun ve öğretmenlerin çocuğun ilişkilerinde, kişilik gelişiminde çok önemli bir etkisi bulunmaktadır. Dayatmanın bir model olarak benimsendiği eğitim sisteminde dayak, baskı, yasak ve ezbercilik bilinçli bir tercih olarak kullanılmaktadır’’ diyerek, eğitimcileri uyardı.

  Kendisi de ilkokul öğretmeni olan Dinçer, eğitimde şiddete karşı çıkarak, şunları söyledi:

  ‘‘Okul eğitimi yasakçı olmamalıdır. Okula çocukları uydurmaktan çok, okulu çocuğa uydurmanın araçlarını yaratmak gerekiyor. Çocuklarımıza vereceğimiz eğitimde, onların bir iş sahibi olmalarını, para kazanmalarını ve ekonomik yaşamlarını kurtarma fikrini öne çıkarmamak gerekiyor. Onlara vereceğimiz en iyi eğitim, yaşamın bütün zorluklarına karşı direnebilecek kişilikte insanlar yetiştirmek olmalıdır’’

  Eğitim bilincine ulaşmamış, eğitim psikolojini bilmeyen öğretmenlerin meslekte çok fazla kalmasının şiddeti artırdığını vurgulayan Dinçer, ‘‘Bu olumsuzluğu en aza indirmeye çalışan öğretmen sayısı ne yazık ki, çok az’’ diye konuştu.

  Yapılan araştırmada Türkiye'nin aile içi şiddet sıralamasında Pakistan, İran ve Hindistan'dan sonra dürdüncü sırada yer aldığını belirten Dinçer, ‘‘Aile içinde şiddet bir terbiye yöntemi olarak algılanmaktadır. Aileler arasında yapılan anketlerde 100 aileden 34'ünde şiddete başvurulmaktadır. Her iki aileden birinde çocuklar dövülmektedir’’ dedi.

  Dayağın bıraktığı psikolojik izler

  Araştırmalara göre, küçükken utanca boğulan, aşağılanan, horlanan ve dayak yiyen çocukta, şu etkiler görülüyor:

  İnsanlara güvenmez

  Herşeye olumsuz bakar

  Dürüst davranmaz

  Sürekli yalan söylemeye yönelir

  Aile içi iletişim kaybolur

  Yetişkinlerden korkarak büyür

  Çocukta kişilik ve kimlik kaybı olur

  Tepkisiz, yalnızlık, çaresizlik, kararsızlık, güçsüzlük, deprasyon gibi psikolojik ve fiziksel bozukluk geliştirir

  Ruhsal bunalıma girer

  Uyum bozuklukları belirir

  Altını ıslatmaya başlar

  Kekemelik, parmak emme gibi davranışlara girer.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı