GeriGündem Dört günde 1079 kaçak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dört günde 1079 kaçak

SAHİL Güvenlik Komutanlığı’nın Ege Denezi’nde 6-10 Temmuz tarihleri arasında sürdürdüğü yasadışı geçişleri önleme operasyonunda, bin 79 mülteci ile 2 göçmen kaçakçısı yakalandı.

Yaz aylarının gelmesi ve denizin son günlerde daha sakin olması nedeniyle Ege Denizi’nde Yunan adalarına mülteci akını hız kazandı. Daha birkaç gün önce Bodrum’da çok sayıda mültecinin botlarının batması sonucu hayatını kaybetmesi bile bu akını durduramadı. Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı’nın kesintisiz sürdürdüğü denetimlerde 6-10 Temmuz tarihleri arasında 31 arama kurtarma operasyonu yapıldığı açıklandı. Muğla Bodrum bölgesinde yaşanan 7 olayda 129, Aydın ili Kuşadası ve Didim bölgelerinde yaşanan 7 olayda 262, İzmir ili Dikili, Seferihisar, Aliağa, Foça ve Çeşme bölgelerinde yaşanan 10 olayda 421, Çanakkale ili Ayvacık bölgesinde yaşanan 6 olayda 254, Balıkesir ili Ayvalık bölgesinde yaşanan 1 olayda 13 kaçak göçmenin yakanaldığı öğrenildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın yasadışı sınır geçişlerini önlemek için 24 saat denetime devam ettiği bildirildi.

6 AYDA 15 BİNİ GEÇTİ

Sahil Güvenlik’ten yapılan açıklamaya göre 1 Ocak’tan bu yana yapılan denetimlerde yakalanan mülteci sayısı 15 bin 465’e ulaştı. Geçtiğimiz yılın tamamında yakalanan mülteci sayısı 12 bin 884 olurken bu yıl altı ayda 15 binin geçilmesi, durumun ciddiyetini ortaya koyduğuna dikkat çekildi. Bu yıl 37 de mülteci kaçakçısı yakalanıp adli makamlara teslim edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle