Gündem Haberleri

  Dolar 1.19 YTL'nin de altına indi

  Hürriyet Haber
  05.10.2007 - 13:50 | Son Güncelleme:

  ABD para birimi dolar, YTL karşısında yeni bir düşüş trendine girdi.

  Önceki günlerde 1.20 seviyelerinde tutunan dolar, bugün gelen hızlı satışların etkisiyle önce 1.20'yi, arkasından 1.19'u kırdı ve 1.18'li seviyelere geriledi.

  Dolar, gördüğü bu seviyelerle yaklaşık son 6.5 yılın en düşük seviyelerinde bulunuyor.

  Bugün yurtiçinde yurtdışına göre daha sert bir hareket olduğunun altını çizen uzmanlar, bu noktada Citigroup'dan gelen rapora dikkat çekiyor. Citigroup , Türkiye'de faizlerin düşmeye devam edeceği bir ortamda, Türk bankalarının büyüme ve değer yaratma kapasitelerine dikkat çekerek, hisse fiyatlarının yükselme potansiyelinin olduğu değerlendirmesini yaptı. Bu rapor borsada hızlı alımlara sebep verirken, aynı zamanda dolarda da satış baskısının fazlalaşmasına neden oldu.

  Uzmanlar, dolarda 1.20 seviyesinin uzun süredir kritik bir destek olarak görüldüğünü, bu seviyenin altına inilmesinin de satışları artıran diğer bir neden olduğunu belirtiyor.

  Mevcut durumda doların henüz dibini bulmadığını söyleyen uzmanlar, özellikle ABD tarafından gelecek verilerin önemli olduğunu belirtiyor. Bu noktada ABD'de bugün açıklanacak olan ABD tarımdışı istihdam verileri büyük önem taşıyor. Verilerin ABD ekonomisinde sağlamlığa işaret etmesi halinde dolarda tüm dünya para birimlerine karşı bir yükseliş yaşanabilir.

  Tarım dışı istihdam artışının zayıf gelmesi halinde ise bu durumun FED'i faiz indirimine devam etmeye zorlaması gündeme gelecek. Uzmanlar, böyle bir ortamda dolarda yeni bir satış dalgası yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

  ABD'de istihdam yüksek çıktı

  Ekonomist Dergisi'ne konuşan uzmanlardan Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç, dolardaki düşüş sürecinin devam etmesini beklediğini ve Suudi Arabistan ile Çin'in global çapta bir krize neden olmadan dolardan çıkma isteklerini yerine getirebilirlerse 1 YTL'nin 1 dolara eşit olabileceği günlerin yakın olduğunu söyledi. 

  Yapı Kredi Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Cenk Özçelik ise, yıl sonu için dolar kuru beklentilerinin 1.26 olduğunu söyledi.

  İş Bankası Hazine Müdürü Erdal Aral, doların 1.20 altındaki seyrinin kalıcılığının sorgulanması gerektiği görüşünde.

  Denizbank Hazine Yönetmeni Mehmet Artuk, dövizde aşağı yönün kısıtlı olduğunu, ancak bunun çok da yükselecek anlamına gelmemesi gerektiğini belirtti. Artuk, "Daha çok yatay bir hareket göreceğiz" diye konuştu.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı