Gündem Haberleri

  Diyarbakır'daki kazılarda 4 kafatası daha bulundu

  Bayram BULUT/ DİYARBAKIR, (DHA)
  25.01.2012 - 11:09 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'daki tarihi İçkale'de, insan kemiklerinin bulunduğu bölgede valiliğin yeni görevlendirdiği 20 işçiyle başlatılan kazılarda 4 kafatası daha bulundu. Böylece kazılarda çıkarılan kafatası sayısı 23'e yükseldi. 36 kayıp yakını İnsan Hakları Derneği (İHD) aracılığıyla suç duyurusunda bulundu.

  Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi İçkale'de, bir dönem “ceza ve tevkifevi” olarak kullanılan yapının yanındaki çevre düzenleme çalışmaları sırasında, insan kemikleri bulunması üzerine başlatılan soruşturma devam ediyor.       

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan bilgiye göre, valiliğin görevlendirdiği 20 işçiyle sabah yeniden başlatılan kazı çalışmalarında 4 kafatası ile kemik parçaları bulundu. Böylece kazılarda çıkarılan kafatası sayısı 23'e yükseldi.

  İl Özel İdare Müdürlüğünce görevlendirilen işçilerin, büyük bir kısmının sağlık sorunlarını gerekçe göstermesi üzerine dün kazılara ara verilmiş, bunun üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Valiliğine yazı yazarak, yeni personel görevlendirilmesi talebinde bulunmuştu.

  Geçen hafta tarihi İçkale bölgesinde kazı çalışmalarında ortaya çıkan kafatası ve kemikler DNA tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmişti. Burada yapılacak işlemin ardından, yakınlarının kayıp olduğunu iddia eden vatandaşlardan alınacak kan örnekleriyle, kemiklerden elde edilen DNA'ların karşılaştırılıp, kimlik tespitlerinin buna göre yapılacağı belirtilmişti.

  KAYIP YAKINLARINDAN, 23 KAFATASI İÇİN SUÇ DUYURUSU

  DİYARBAKIR’da tarihi İçkale’de yapılan kazılarda insanlara ait kemiklerin bulunmasının ardından harekete geçen kayıp 36 kişinin yakınları o dönemin yetkililerinin yargılanması için İnsan Hakları Derneği (İHD) aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, hükümete seslenerek, "Artık bu kirliliğin üzerine oturmanın bir anlamı yok. Bir gün gelecek bunlarla yüzleşme zorunda kalacaksınız. O günün bugün olması gerekir. Arşivlerinizi açın. Geçmişte kim bu ülkede insanlığa karşı bir suç işlemişse bunların hesabını sorun" dedi.

  Merkez Sur İlçesi’ndeki tarihi İç Kale’de yapılan restorasyon çalışmaları sırasında kazılarda insanlara ait kafatası ve kemiklerin çıkması üzerine 36 kayıp yakını, İnsan Hakları Derneği aracığıyla bugün Adliye’ye giderek Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ellerinde kayıp yakınlarının fotoğraflarını taşıyan yaklaşık 50 kişi, Adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, ülkenin gerçeği ile yüzleşmesi amacıyla toplandıklarını söyledi. Bilici, şunları söyledi:

  "23 insana ait kemiklerin bulunduğu Saray Kapı sıradan bir yer değil. Orası JİTEM’in ana karargahıdır. Orası insanların infaz edildiği yerdir. Bütün bölge bütün insanlar orada katliamların yapıldığını biliyor. Bir tek bilmeyen devlettir galiba. Çünkü bütün girişimlerimize rağmen herhangi bir soruşturma yapılmadı. Biz 154 haftadır bu kentte ’Kayıplar bulunsun failler yargılansın’ etkinliğini yapıyoruz. Tek bir hafta bir savcı çıksın desin ki ’Hele şu aileleri bir çağırın bu aile neyi anlatıyor? Bu aile ne hikaye anlatıyor? Acaba bu aile gerçekleri mi anlatıyor? Bu insan hakları savunucuları neyi söylüyorlar? Bu ülkede gerçekten birileri kaçırılıp katletildi mi yoksa bunlar bu devlete iftira mı ediyorlar?’ Bir gün bir soruşturma açmış değildir. Bir gün bir aileyi çağırmış değildir. Oradakiler evlerinden alınıp katledilen insanlardır."

  "EĞER BU CİNAYETLERİ DEVLET ADINA YAPMIŞSAN LANET SANA"

  Faili meçhul cinayetleri işleyen ya da organize edenlerin devletin üst düzey yetkililerin olduğunu iddia eden Bilici, "Cumhurbaşkanı’ndan tutun da en alt birime kadar kimse bunlara karışmadı. Diyorlar ki ’Siz bize karışırsanız bu devlet yıkılır.’ Eğer bir devlet katliamlar üzerine oturmuşsa, faili meçhuller üzerine oturmuşsa, insanlığa karşı suçlar üzerine oturmuşsa ve senin açıklamanla yıkılıyorsa, yıkılsın. Biz böyle devlet istemeyiz. Eğer sen devlet adına bu cinayetleri işlemişsen lanet olsun sana. Sen çıkıp bunları söylemek zorundasın. Söylemiyorsan ve mahkeme önünde çıkarma noktasında herhangi bir irade göstermeyen siyasi iktidarlar da senin ortağınıdır diyoruz" dedi. İHD Şube Sekreteri Bilici, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Bunların yeri bellidir. Bunlar nereden, nasıl kaçırılmış, kimler kaybetmiş, kimin emriyle kaybetmiş hepsi sizin elinizde mevcuttur. Siz isteseniz bunları 24 saatte açığa çıkartabilirsiniz. Bizim burada bulunmamızın ve bu vahşetin her ne kadar kazı çalışması sonucu ortaya çıkmışsa da bunu fırsata dönüştürebiliriz. Başbakan’a, Adalet ve İçişleri bakanlarına sesleniyoruz; Artık bu kirliliğin üzerine oturmanın bir anlamı yoktur. Bir gün gelecek bunlarla yüzleşme zorunda kalacaksınız. O günün bugün olması gerekir. Bugün bunlarla yüzleşin. Arşivlerinizi açın. Geçmişte kim bu ülkede insanlığa karşı bir suç işlemişse bunların hesabını sorun. Biz herhangi bir ayrım yapmasını istemiyoruz. Altını özellikle çiziyorum. Kim yapmışsa bunun üzerine gidin. Ve bunun hesabını verin. Biz artık bu ülkede bunları araştırmak, incelemek ve bunları söylemek istemiyoruz. Bıktık artık. Bu hükümete düşen tek şey bir siyasi irade gösterip, ucu nereye dokunursa dokunsun gitsin üzerine. Eş zamanlı operasyonlar insan hakları savunucularına yapacağına, bu ülkede bu katliamlara yapanların üzerlerine yapın. Biz bunu peşini bırakmayacağız. Bu açığa çıkana kadar bunun hesabını sormaya devem edeceğiz."

  Açıklama sonrası avukatlar, kayıp yakınlarının dilekçelerini Adliye’ye götürerek, Cumhuriyet savcısına verdi. Kayıp yakınları ardından dağıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı