Gündem Haberleri

  DİSK’in kurucusu işçinin omuzlarında

  Sefa ÖZKAYA / İSTANBUL
  15.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kurucusu ve eski başkanlarından Kemal Nebioğlu, son yolculuğuna haklarını savunduğu işçilerin omuzlarında alkışlarla uğurlandı.

  80 yaşında hayata veda eden Nebioğlu’nun Türk bayrağına sarılı naaşı işçilerin omuzlarında Şişli Camii’ne getirildi. Nebioğlu, ikindide kılınan cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu Asri Mezarlığı’nda defnedildi. Cenazeye, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Tarık Ziya Ekinci, Celal Doğan ve Rıdvan Budak’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi, sendika temsilcisi ve akademisyen katıldı. CHP Lideri Deniz Baykal ise çelenk gönderdi.

  NEBİOĞLU KİMDİR

  1926’da Rize’de doğan Kemal Nebioğlu sendikal yaşamına Otel, Lokanta ve Eğlence Yerleri İşçileri Sendikası’nda (OLEYİS) başladı. Nebioğlu, 1961’de Türkiye İşçi Partisinin (TİP) kuruluşunda rol aldı. 1965’te Tekirdağ Milletvekili seçildi. 1965 yılında Türkiye Gıda-İş Sendikasının genel başkanlığına seçildi. 1967 yılında DİSK’i kuran 5 sendikacıdan biri olan Nebioğlu, 1992’de DİSK Genel Başkanı oldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı