Gündem Haberleri

  Diri yakaladılar sonra öldürdüler

  Hürriyet Haber
  05.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Yönetimi, operasyonla ilgili verdiği bilgilerin bazılarını düzeltti. ABD, iddia edildiği gibi Bin Ladin’in silahlı olmadığını, El Kaide liderine siper olurken öldüğü söylenen karısının da yaralı olduğunu açıkladı. En ilginç iddia ise Bin Ladin’in 12 yaşındaki kızına dayanan Pakistan basınından geldi. Adı açıklanmayan küçük kız, Pakistanlı istihbaratçılara, “Babamı canlı ele geçirdiler, sonra öldürdüler” dedi.

  ABD komandolarının Usame bin Ladin’in Pakistan’ın Abbottabad kentindeki evine yerel saatle Pazartesi sabaha karşı düzenlediği baskın hakkında ayrıntılar netleştikçe, ABD yönetiminin ilk gün açıklamalarından çok daha farklı bir manzara ortaya çıktı. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, önceki gün baskın hakkında ayrıntılı bilgi verirken, bir önceki gün verilen bilgilerin pek çoğunu düzeltmek zorunda kaldı. Carney ortaya çıkan çelişkiyi önceki açıklamaların “baskının dumanı” henüz tüterken yapılmasına bağladı.

  Sürükleyerek götürdüler

  Beyaz Saray’ın düzelttiği bilgilerin başında baskın sırasında Usame bin Ladin’in elinde bir Kalaşnikof (AK-47) silah olduğu ve karısını kalkan olarak kullandığı iddiasıydı. Carney’in aktardığına göre ABD’li askerler birinci katta El Kaide militanları ile çatıştıktan sonra üst kattaki yatak odasına çıktılar. Usame bin Ladin’in en genç karısı Emel Al-Sadah (29) ABD askerleri odaya girince üzerlerine saldırdı. Askerler bin Ladin’in karısını bacağından vurarak etkisiz hale getirdikten sonra El Kaide liderini sol gözünün üstünden ve göğsünden vurarak öldürdüler. Bu arada Suudi Arabistan’ın El Arabiya televizyonu Pakistanlı güvenlik güçlerine dayandırarak verdiği haberde evde kimsenin silah sahibi olmadığını ileri sürdü.

  Washington yönetimi Bin Ladin öldürüldüğü sırada odada 12 yaşındaki kızının da bulunduğunu doğruladı, ondan daha fazla ayrıntı vermedi. Pakistan News Gazetesi, “Bin Ladin’in kızı, babasının canlı ele geçirildiğini, ABD’li güçlerce birkaç dakika sonra öldürüldüğünü doğruladı” dedi. El Arabiya’ya göre küçük kız, babasının cesedinin sürüklenerek helikoptere götürüldüğünü de anlattı.

  Aile askeri hastaneye kaldırıldı

  El Arabiya haberinde Pakistanlı güvenlik güçleri evden kurşun yarası taşıyan dört ceset çıkarttığını, kol ve bacaklarından yaralanın yaşları 2 ila 12 arasında değişen 6 çocuğu da helikopterle İslamabad yakınlarındaki Ravalpindi kentindeki bir askeri hastaneye götürüldüğünü aktardı.

  Hamza değil Hamid

  El Kaide liderinin baskın sırasında öldüğü bildirilen oğlunun Hamza değil Halid olduğu ortaya çıktı. Halid’in cesedine ne yapıldığı ise gizemini koruyor. Pakistanlı yetkililere göre Amerikalı askerler Halid’in cesedini de Bin Ladin ile birlikte helikopterle götürdü. Halid’in helikoptere bindirildiği sırada henüz yaşadığına dair iddialar da ortaya atıldı.

  ABD’den dört çelişkili açıklama

  ABD yönetiminin Usama Bin Ladin’i öldürdüğü operasyon bir gün arayla söyledik arasında önemli farklar var.

  Ne demişlerdi: Baskında bin Ladin’in elinde AK-47 vardı.
  Ne çıktı: El Kaide lideri silahsızdı ama direndi.

  Ne demişlerdi: Bin Ladin karısını kalkan olarak kullandı. 
  Ne çıktı: Karısı odadaydı, kalkan olmadı. Kadın saldırınca bacağından vuruldu.

  Ne demişlerdi: Bin Ladin’in karısı baskında öldürüldü.
  Ne çıktı: Öldürülen kadın bin Ladin’in değil kuryesinin karısıydı.

  Ne demişlerdi: Operasyon’da oğlu Hamza da öldürüldü.
  Ne çıktı: Ölen oğlunun ismi Hamza değil Halid’di.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı