Gündem Haberleri

  Depremzedeye ABD ziyareti

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Deprem bölgesi Yalova ve Kocaeli'de önceki gün incelemelerde bulunduktan sonra dün de Adapazarı'na gelen ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Robert Pearson, ülkesinin Türkiye'yi Avrupa Birliği üyeliği konusunda güçlü bir şekilde desteklediğini belirterek, ‘‘Türkiye tam üyeliği hakediyor. Bunu gerçekleştirebilecek kabiliyeti de var’’ dedi.

  Sakarya'ya gelmeden önce İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen'e nezaket ziyaretinde bulunan Pearson, saat 12.00'de Adapazarı'na geldi. Vali M. Cahit Kıraç'ı ziyaret ederek bir süre görüşen Pearson daha sonra yaptığı açıklamada, yüzyılın en büyük felaketi olan Marmara Depremi'nin ardından bölgede yapılan çalışmaları takdirle karşıladıklarını söyledi. Pearson, 1994'de kendi ülkelerinde meydana gelen depremde de çok sıkıntılar yaşandığını belirtirken, ‘‘Deprem sonrası buradaki çalışmalar takdire şayan. Çok önemli gelişmeler kaydedilmiş’’ diye konuştu.

  ABD ile Türkiye arasında işbirliği programları bulunduğunu hatırlatan Pearson, ‘‘ABD Federal Karayolları yönetimi, Türkiye Bayındırlık Bakanlığı ile yol ve köprülerin yeniden yapılması için işbirliği içinde. Ayrıca bizim bilimadamlarımız, Kandilli rasathanenizdeki bilimadamlarıyla depremin önceden belirlenebilmesi için birtakım ortak çalışmalar yapıyor’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı