Gündem Haberleri

  Deprem gibi afetler kalp krizini artırıyor

  Hürriyet Haber
  26.09.2005 - 01:43 | Son Güncelleme:

  Bilim adamlarına göre deprem gibi doğal afetler ve insan ürünü savaşlar, kalp krizlerini büyük oranda artırıyor. Uzmanlar, moral bozukluğunun oburluk, yüksek tansiyon ya da sigara alışkanlığından daha fazla kalp krizine neden olduğunu da ortaya çıkardı.

  NEWSWEEK Dergisi’nin kapaktan verdiği habere göre, insan psikolojisini uzun süre olumsuz etkileyen deprem gibi doğal afetler ya da savaşlar, kalp krizi patlamasına yol açıyor. 1994 yılında ABD’nin Los Angeles kentini vuran dev depremin ardından başlatılan araştırmalara göre, afetin ardından kalp krizi geçirerek yaşamlarını yitirenlerin sayısında yüzde 15 oranında bir artış oldu. Ancak daha dikkat çekici olan nokta, kriz geçirenlerin hiçbiri enkaz altında kalıp yaralanan kişiler değildi; daha ilginci klasik krizlere neden olan sigara alışkanlığı ya da aşırı kilo gibi problemleri de yoktu.

  KRONİK KORKU ÖLÜM NEDENİ

  ‘New England Journal of Medicine’ tıp dergisinin yayınladığı son araştırmada, yeni kalp krizi nedenleri ‘korku ve korkunun yol açtığı moral bozukluğu’ olarak açıklandı. 1981’de Atina depremi ve 1991’de Saddam Hüseyin’in İsrail’e attığı Scud füzeleri, büyük insan kayıplarına yol açmadı. Ancak bu olayların ardından meydana gelen kalp krizleri patlaması, psikoloji ile kalp arasında doğrudan bir bağ bulunduğunu ortaya çıkardı.

  Duke Üniversitesi Kalp Hastalıkları Profesörü Edward Suarez, uzun süre insanları etkileyen felaketlerde ölenlerin yüzde 50’sinden fazlasının kriz riski taşıyan grup içinde yer almadığına dikkat çekiyor.

  ANİ SEVİNÇ DE TEHLİKELİ

  Suarez’in yanı sıra Kentucky Üniversitesi’nden Prof. Debra Moser ve Burmingham Üniversitesi’nden Prof. Michael Frenneaux, yaptıkları araştırmalarda, moral bozukluğuna yol açacak olayların ve kişinin karakterinin de kalp krizi nedeni olduğunu açıkladı. Bilim adamlarına göre ‘Kuruntu, ani sevinç veya üzüntü, karamsarlık, çocuklukta yaşanmış kötü bir deneyim’ de sigara, oburluk, yüksek kolestrol ve yüksek tansiyondan daha tehlikeli olabiliyor.

  Karamsarlık, riski 2’ye katlıyor

  Özellikle karamsarlık, kalp krizi ameliyatları sonrasında iyileşme sürecini de aksatıp uzatıyor. Prof. Debra Moser’in 536 kalp hastası üzerinde yaptığı araştırmada, hastaların psikoloji testlerinden moralleri bozuk olanların daha geç iyileştiğini ve hattı ikinci kez kalp krizi geçirdiğini belirledi.

  Bilim dünyası bugüne kadar stress ve depresyonun kalp rahatsızlıklarında önemli rol oynadığını biliyordu. Ancak olumsuz psikolojik faktörlerin, kalp krizi riskini ikiye katladığını, kalp krizi geçirmiş insanlarda bu riski 4 kat artırdığını verilerle destekleyemiyordu. Son yapılan araştırmalar ise bu verileri bilim dünyasına kazandırmış oldu.

  Moral bozukluğundan kaynaklanan kalp krizinin tek ilacı ise, gülmek ve iyimserlik. Pittsburg Üniversitesi’nden Psikolojist Karen Matthews’in 256 sağlıklı insan üzerinde yaptığı çalışmada, iyimser bir karaktere sahip olanlar ile günde 15 dakika komedi filmi izleyerek gülen hastalarda kanlarında kalp krizine yol açacak hiçbir kimyasal etki görülmedi. Kalp hastaları arasındaki çalışmada ise, özellikle komedi filmi izleyerek gülmeleri sağlanan hastalar çok daha kısa sürede iyileşti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı