Gündem Haberleri

  Denktaş, Güney'e geçti

  Hürriyet Haber
  29.12.2001 - 21:30 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides`in, onuruna verdiği akşam yemeği için, 1974 Barış Harekatı`ndan bu yana ilk kez Güney Kıbrıs`a geçti.

  Denktaş, Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides`in onuruna verdiği yemek için 28 yıldan sonra ilk kez Güney Kıbrıs`a geçti. İki lider arasındaki yemeğe BM Genel Sekreteri Kofi Annan`ın Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Zbigniew Wlosewicz da katıldı.

  Korumaları eşliğinde ES 747 sivil plakalı Mercedes marka araçla gelen Denktaş`ı, kapıda Rum lider Klerides karşıladı. Cumhurbaşkanı Denktaş, İngilizce olarak gazetecilere ``iyi yıllar`` diledi.

  Yemeğe ilk önce Wlosewicz gelirken, yemeği izleyen basın mensuplarına kumanya dağıtıldı. Cumhurbaşkanı Denktaş saat 20:10`da Türk koruması ve Rum polisi eşliğinde zırhlı bir Mercedes marka araçlageldi. Denktaş`ı Klerides dış kapıda karşıladı.

  "YEMEK MÜKEMMEL GEÇTİ"

  Yaklaşık 2 saat süren yemekten sonra Klerides, Cumhurbaşkanı Denktaş`ı evinin bahçesine kadar uğurladı.

  Denktaş ve Klerides el sıkışarak basın mensuplarına poz verdi. Denktaş gazetecilere "yemeğin mükemmel geçtiğini" söyledi ve el sallayıp teşekkür ederek ayrıldı. Klerides ise açıklama yapmadan Denktaş`ı yolcu ettikten sonra evine girdi.

  Rauf Denktaş`ın hemen arkasından BM Genel Sekreteri Kofi Annan`ın Kıbrıs Özel Temsil Yardımcısı Zbigniew Wlosewicz ayrıldı.

  Cumhurbaşkanı Denktaş, Rum Kesimi`nden KKTC`ye dönüşünde yaptığı açıklamada, şimdi iki tarafın da, 16 Ocak`ta başlayacak doğrudan görüşmeler için kendi hazırlığını yapacağını söyledi.

  Rum tarafında, geçtiği yolda hiçbir Rum görmediğini ifade eden Denktaş, yemekte, "kayıplar" konusunun da göndeme geldiğini ve "heriki tarafın bu konuda gereğini yapacağını" açıkladı.

  Kayıplar konusunun insani bir konu olduğunu belirten Denktaş, "Her iki tarafın kayıpları vardır. Tabiatıyla bunların biran evvel halledilmesi her iki tarafca da istenmektedir. Kayıplar Komitesi`nin 14 yıldır tek bir davayı bile halledememiş görünmesi oldukça acayiptir. Onun için bunlara bakacağız" diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Denktaş, sosyal bir yemek olduğunu ve yemekte neler konuşulduğunu açıklamak istemediğini kaydetti.

  Bu arada Denktaş, Lefkoşa`nın Rum kesimine geçerken Haspolat sınırkapısını kullandı. Rum polisi, güvenlik gerekçesiyle birkaç güzergah planı yapmıştı.

  Yoğun güvenlik önlemleri alınan yemek sırasında çevre binaların üzerine keskin nişancılar yerleştirildi. Çevrede oturan meraklı vatandaşlardan bir kısmı Denktaş`ı görmek için Klerides`in evine yaklaşmak istediler ancak polis barikatını aşamadılar.

  Bu arada, merkezi Atina`da bulunan "otonom öğrenci birliği" adlıbir kuruluş yemek karşıtı bir bildiri dağıttı.

  Bildiride yemeğin Kıbrıs`taki süreci yanlış yönlendirdiği ve "Klerides`in ipi Denktaş`ın eline verdiği" öne sürüldü. Bildiride ayrıca adadaki durumdan Türkiye`nin sorumlu olduğu iddia edildi.

  Türkiye`nin amacının Kıbrıs`ın AB`ye girmesini engellemek olduğu iddia edilen bildiride, Türk askerinin ve Türkiye`den KKTC`ye yerleşenlerin adadan gitmesi ve tüm göçmenlerin yerlerine dönmesi görüşü savunuldu.

  "LUIZI DE GELSİN"

  Denktaş, Klerides`in yemek davetinde bulunmak üzere kendisini aradığında, yemeğe, eskiden aynı hukuk bürosunda çalıştığı Luizi isimli arkadaşının da katılmasını istemiş, ancak Klerides`ten bu kişinin öldüğünü öğrenmişti.

  Klerides`in, Lefkoşa`nın Rum kesimindeki ``Ioannis Klerides`` sokağındaki evinde verilen yemek nedeniyle, Rum polisi olağanüstü güvenlik önlemleri aldı.

  KKTC Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Kıbrıs`ın güneyine geçen Denktaş, 5 Aralık`ta KKTC`de Klerides`i ağırlamıştı. KKTC`deki yemeğe,BM Genel Sekreteri`nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto da katılmıştı.

  16 Ocak`ta başlayacak doğrudan görüşmeler öncesinde havayı yumuşatmayı amaçlayan yemek, Denktaş`ın 1974`ten sonra Güney Kıbrıs`a ilk kez geçmesi nedeniyle de önem taşıyor.

  Rum lider Klerides, yemekte ``kayıplar`` ve KKTC`de yaşayan Maruniler konusunu gündeme getireceğini açıklamıştı. Klerides`in günler öncesinden bu konuyu Denktaş ile görüşeceğini açıklaması, Rum basını tarafından, Rum tarafında yemeğe karşı gösterilen tepkileri kırmaya yönelik olarak nitelendi.

  Denktaş ise sosyal içerikli yemekte, Klerides tarafından masaya negetirilirse getirilsin, görüşmeyi reddetmeyeceğini açıklamıştı.

  Bu akşamki yemeğin mönüsü, 5 Aralık`ta yenen yemeğin mönüsü kadar zengin değil. 5 Aralık`taki yemekte, imam bayıldı, lagos balık ızgara,ekmek kadayıfı ve Türk kahvesi bulunurken, bu akşamki mönü balık ve samsi tatlısından oluşuyor. 5 Aralık`taki yemekte, Klerides Denktaş`a 2 şişe Fransız konyağı, Denktaş da Klerides`e bir kutu ekmek kadayıfı hediye etmişti.

  Bu akşamki yemeği, 100`ü Türk yaklaşık 200 medya mensubu izledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı