Gündem Haberleri

  Denizleri kirleten gemilere ceza yağdı

  AA
  30.06.2013 - 13:35 | Son Güncelleme:

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, denizleri kirleten 2 bin 575 gemiye 56 milyon lira cezai işlem uyguladı.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakanlık tarafından başta boğazlar olmak üzere Türk karasularını kullanan ve son 5 yılda denizleri kirlettiği belirlenen 2 bin 575 gemiye 56 milyon lira cezai işlem uygulandı.

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye'de çevre duyarlılığının arttığını, Türkiye'nin denizlerini ve boğazlarını kullanan gemilerin kurallara uygun hareket etmeleri için gerekli denetimlerin devam ettiğini bildirdi.

  Boğazlardan yılda 115 bin geminin geçtiğini belirten Bayraktar, "Deniz taşıtları kaynaklı atıkları anlık izliyoruz. Türkiye genelinde 233 adet kıyı tesisi ile gemilere atık alım hizmeti veriyoruz. Buna rağmen atıklarını denizlere boşaltan gemilere gerekli cezaları anında veriyoruz. Boğazlarda meydana gelecek kazalar sonrası oluşacak çevre kirliliğini önlemek için gerekli olan acil müdahale planımız hazır" ifadesini kullandı.

  Deniz, boğaz ve kıyılardaki kirlilik denetimlerinin yoğunlaşarak devam edeceğini vurgulayan Bakan Bayraktar, şunları kaydetti:

  "Ülkemizde şuan 383 adet mavi bayraklı plaj, 21 adet mavi bayraklı marina ve 13 adet mavi bayraklı yat bulunuyor. Sahillerimizin kirletilmesine izin veremeyiz. Son dönemlerde çevreye yapılan çalışmaların doğamıza, insanımıza ve ülke ekonomimize çok büyük katkıları var. 2003 yılında 46 geri kazanım tesisinde 4 bin kişi istihdam edildi. 2011 yılında ise 898 geri kazanım tesisinde yaklaşık 60 bin kişi istihdam ediliyor. Yapılan bu çalışmalar sonucunda elde edilen katma değer 1 milyar lirayı aştı."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı