Gündem Haberleri

  Denizanaları Türkiye'de tehlikeli boyuta ulaşmadı

  A.A
  10.08.2006 - 10:39 | Son Güncelleme:

  Deniz suyundaki ısınma nedeniyle deniz analarının beslenme amaçlı kıyılara yöneldiği, denizanası popülasyonunun artmasına karşın Türkiye sahillerinde insanları denizden uzaklaştıracak bir tehlikenin söz konusu olmadığı bildirildi.

  Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Cengizler, son günlerde başta İspanya sahilleri olmak üzere Akdeniz'de tehlikeli oldukları bildirilen deniz analarının bulunduğunun söylendiğini, ancak bu durumun Türkiye için geçerli olmadığını söyledi.

  Cengizler, her bölgenin kendisine özgü deniz anası popülasyonunun olduğunu, İspanya'daki deniz analarının Türkiye sahillerine gelmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

  Yaşanan aşırı sıcakların deniz anası popülasyonunu artırdığını anlatan Cengizler, Türkiye'de özellikle Doğu Akdeniz sahillerinde son günlerde deniz suyundaki ısınma nedeniyle deniz analarının beslenme amaçlı olarak kıyılara yöneldiğini kaydetti.

  Cengizler, bugünlerin, deniz anası ısırıklarının en fazla olduğu günler olduğunu ifade ederek, “Sahillere gelen deniz anaları söylendiği gibi insanı ölüme götürecek türden değil” dedi.

  Çarpmaları halinde deniz analarının dermatolojik sıkıntılar yaratabileceğini ifade eden Cengizler, şöyle konuştu:
  “Türkiye sahillerinde başta İspanya olmak üzere Akdeniz ülkelerindeki gibi insanları denizden uzaklaştıracak bir tehlike söz konusu değil. Turizmimizi tehdit edecek ve tatilciler arasında panik yaratacak bir durum da yok. Tatilciler, rahatlıkla denize girebilirler. Deniz analarına temas olabilir. Bu durumda temasın olduğu yere hemen buz kompresi uygulanmalı, ardından da en yakın sağlık ocağına başvurulmalı.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı