GeriGündem Deniz’in idamını istemeyen askeri hákim öldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deniz’in idamını istemeyen askeri hákim öldü

Deniz’in idamını istemeyen askeri hákim öldü
refid:4913965 ilişkili resim dosyası

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararlarına muhalefet şerhi koyan emekli Askeri Yargıtay Başsavcısı ve Emekli Anayasa Mahkemesi Üyesi Nahit Saçlıoğlu, vefat etti. Saçlıoğlu’nun cenazesi bugün Selimiye Camii’de, öğle namazının ardından kaldırılarak toprağa verilecek.

1919 yılında Gülnar’da doğan Saçlıoğlu, Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nin ardından İstanbul Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu ve 1941’de bitirdi. 1961’den 1977’ye kadar Askeri Yargıtay’da üyelik, daire başkanlığı 2’nci Başkanlık ve Başsavcılık görevlerinde bulundu. Bu süre içinde 21 Mayıs ihtilal girişimiyle Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla ilgili davaları karara bağlayan Askeri Yargıtay kurullarında bulundu. 1977 yılında Askeri Yargıtay’dan albay rütbesiyle yaş dolumu nedeniyle emekliye ayrıldı. 1978 yılında Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine atandı. Nahit Saçlıoğlu, 1977’de Prof. Muammer Aksoy’un başkanı olduğu Türk Hukuk Kurumu tarafından, Prof. Seha L. Meray ile birlikte "Yılın Hukukçusu" seçildi.

Saçlıoğlu, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asılması kararına karşı yazdığı ve Uğur Mumcu tarafından "Hukuk Şiiri" olarak tanımlanan karşı oy yazısı nedeniyle Cumhuriyet tarihinde generalliğe yükseltilmemiş ilk Askeri Yargıtay Başsavcısı olmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle