Gündem Haberleri

  Demiryolunda 25 kilo patlayıcıyla sabotaj planı

  Recep DEMİRCİ/ ERZİNCAN,(DHA)
  25.09.2005 - 12:58 | Son Güncelleme:

  Erzurum-Erzincan demiryoluna terör örgütü PKK’nın koyduğu 25 kilo C-4 patlayıcı ele geçirilerek imha edildi. Hedef, 240 yolcusuyla Erzurum Ekspresi’ydi.

  Erzurum-Erzincan demiryoluna terör örgütü PKK tarafından döşenmiş 25 kilogram C-4 patlayıcı madde geçirildi. Tüplere yerleştirilen patlayıcılar imha edildi. Hedefin 240 yolcusu olan Erzurum Ekspresi olduğu belirlendi. Mardin'de de PKK'ya ait roketatar ve mermileri ele geçirildi.

   

  Güvenlik güçlerinin demiryoluna yapılabilecek muhtemel eylemleri önlemek amacıyla yol güzergahına çıkardığı iç güvenlik devriyesince yapılan kontroller sırasında dün saat 23.45'de teröristlerin demiryolu üzerinde tuzaklama yaptıkları fark edildi.

   

  PATLAYICILARI GÜÇLENDİRDİLER

   

  Jandarma kontrol timlerinin fark edip ateş açtığı teröristler, güvenlik güçleriyle kısa süreli çatışmaya girdikten sonra kaçtılar.

   

  Ardından demiryolu üzerinde yapılan incelemede, 10 metre arayla iki noktada bomba yerleştirildiği belirlendi.

   

  Biri 5 kilogram, diğeri 20 kilogram olmak üzere toplam 25 kilogram C-4 patlayıcı, bu patlayıcıların etkisini artırmak için aynı şekilde rayların altına yerleştirilmiş, 2 piknik tüpü, 1 adet 12 kilogramlık mutfak tüpü ve 1 içi el yapımı patlayıcı madde ile dolu 18 kilogramlık yağ tenekesi bulunarak bomba imha ekiplerince etkisiz hale getirildi.

   

  SİLAHLARINI BIRAKIP KAÇTILAR

   

  Ayrıca bölgede yapılan incelemede teröristlere ait 1 kalaşnikof marka tüfek, 5 dolu şarjör, 1 uzaktan komuta tertibatı için telsiz, 1 sırt çantası, 1 patlayıcı yerleştirmek için kullanılan kazma, 70 metre civarında elektrik kablosu ele geçirildi.

   

  KATLİAM YAPACAKLARDI

   

  Erzincan Valiliği'nden yapılan açıklama göre, demiryoluna döşenmiş olan patlayıcı madde düzeneğinin menfez önüne döşenme şekli ve istikameti dikkate alındığı zaman, Ankara'dan dün kalkıp bugün saat 07.30'da Erzincan'dan Erzurum istikametine gitmekte olan Erzurum Ekspresi adlı yolcu treninin hedef alındığı ortayı çıkıyor.

   

  Patlayıcı maddelerin önceden bulunarak etkisiz hale getirilmesi sonucunda demiryolu ve trende büyük çaplı maddi hasarın yanı sıra, çok büyük oranda can kaybının da önlendiğini bildirildi.

   

  Bölgede kaçan teröristlerin yakalanması için operasyonlara devam edilirken, demiryolu ve karayollarının güvenliği için alınan tedbirlerin aralıksız devam edildiğini açıkladı.

   

  Ankara'dan dün hareket eden Erzurum Ekspresi, bugün saat 06.30'da Erzincan'dan 240 yolcusuyla yola çıktı. Tren aynı yolcu sayısıyla teröristlerin bomba döşediği noktadan saat 07.30'da geçti. Erzurum Ekspresi, ilçelerde yolcu indirdikten sonra 140 yolcusuyla Erzurum'a gitti.

   

  MARDİN'DE PKK ROKETATARI

  Bu arada AA'nın haberine göre, Mardin'de güvenlik güçlerince terör örgütü PKK'ya yönelik yapılan operasyonda, bir yolcu otobüsünün bagajında RPG-7 roketatar, 4 roketatar mermisi ve 4 sevk fişeği ele geçirildi.

    

  Mardin Vali Vekili Kemal Kızılkaya, yaptığı yazılı açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde terör örgütü mensuplarını ele geçirerek, adalete teslim etmek ve bölgenin huzur ve güven ortamının tesisi ve devamı için yürütülen operasyonel faaliyetler kapsamında Mardin Viranşehir E-90 karayolunda bir yolcu otobüsünün arandığı belirtildi.

    

  Aramada, yolcu otobüsünün bagajında koli içerisinde gizlenmiş vaziyette RPG-7 roketatar, bu silaha ait 4 roketatar mermisi ve 4 sevk fişeğinin ele geçirildiğini bildiren Kızılkaya, “Olayla ilgili olarak yakalanan bir şüpheli şahıs çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanmıştır. Söz konusu silah ve mühimmatın batı illerinde eylem yapmak amacıyla sevk edildiği değerlendirilmektedir” dedi.

    

  Kızılkaya, halkın huzur ve can güvenliğini sağlamak için güvenlik güçlerinin dikkatli ve başarılı çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı