GeriGündem Demirel: Türk Kurultayı siyasi değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demirel: Türk Kurultayı siyasi değil

Demirel, MHP'li Çay'ı koltuğundan eden Türk Kurultayı için "Hiç yapılmasa daha mı iyi olurdu?" diye sordu.

Ulusal Tarım Kongresi`nin ikinci gününde bir konuşma yapmak için ATO`ya gelen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, basın mensuplarının "sponsoru olduğunuz Türk Kurultayı`ndan sonra, Devlet Bakanı Abdulhaluk Mehmet Çay görevden alındı. Bunu nasıl değirlendiriyorsunuz" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Ben sponsor değildim. Ben bu vakfın onursal başkanıyım. Yani sekiz tane kurultayda ben varım. Hepsi benim himayemde ve benim inisiyatifimde yapılmıştır. 9`uncusunda da ben varım. Çünkü benim görevim onursal başkan olarak bu...Sonra kurultay bir siyasi partinin tertiplediği bir olay da değildir. Çünkü Türk dünyası, bir siyasi partiye ait değildir. Nitekim kurultayda Türkiye`nin her kesiminden insan vardı. Türk dünyasının her kesiminden davetli vardı."

Gazetecilerin, Çay`ın görevden alınmasına dönük "adil mi olmuştur" şeklindeki sorusuna da Demirel, bunları kendisi dışında tartışacak kişiler bulunduğunu, kendisini ilgilendiren kısmın ise kurultayın yapılmış olması olduğunu söyledi.

Demirel, "Bu kurultayın yapılmış olmasından şikayeti olan var mı Türkiye'de? Yapılmasa daha mi iyi olurdu? Böyle değerlendirilmesi gerek" diye konuştu.

ÇAY: BAHÇELİ'YE SORUN

Görevinden azledilen MHP'li Bakna Abdulhaluk Çay ise, gazetecilerin neden azledildiğini sorması üzerine, "Benimle bir ilgisi yok. Bahçeli'ye sorun" dedi.

Çay'ın azline ilişkin yazılı bir açıklama yapması bekleniyor.

 

 
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle