GeriGündem Dekolte kıyafet işten atılmaya gerekçe olamaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dekolte kıyafet işten atılmaya gerekçe olamaz

Erzurum'da giydiği kolsuz bluz ve kısa eteği dekolte bulunup eleştiri konusu olunca valilik tarafından iş akdi feshedilen sekreter açtığı davayı kazandı.
  Nikahsız eş için de örnek karar

Dekolte olduğu düşünülen kıyafetler giyerek çalışma disiplinini bozduğu iddiasıyla Erzurum Valiliği’ne bağlı Kömür Tevzi ve Tahsis Bürosu’nda iş akdi feshedilen sekreter Melike Danışık’ı Yargıtay haklı buldu.

YÜKSEK Mahkeme, Erzurum İş Mahkemesi tarafından verilen ve Danışık’ın giyiminden kaynaklanan bir gerekçeyle iş akdinin fesh edilmesinin hakkaniyet kurallarına aykırı olduğu kararını oybirliğiyle onadı. Danışık, ‘Kıyafetimden dolayı haksız yere işten çıkarılmıştım. Adaletin verdiği karara kendim ve tüm sekreterler adına sevindim’ dedi.

1 Mayıs 2000 tarihinde, Kömür Tevzi ve Tahsis Bürosu’nda sekreter olarak işe başlayan Melike Danışık’ın giydiği kolsuz bluz ve blucin, kısa kollu bluz ve kısa etek, dekolte bulunup eleştiri konusu olmuştu. Melike Danışık’in iş akdi, dekolte kıyafetleriyle iş disiplinini bozduğu gerekçesiyle feshedilmişti. Kıyafeti yüzünden işinden olan Danışık, haksızlığa uğradığını ileri sürerek, 23 Eylül 2003 tarihinde Erzurum İş Mahkemesi’ne başvurmuştu. İş Mahkemesi, 26 Aralık 2004’te, Melika Danışık’ın giyiminden kaynaklanan bir gerekçeyle iş akdinin feshedilmesinin hakkaniyet kurallarına aykırı olduğu belirterek, Danışık’ın görevine iade edilmesine ve verilmeyen dört aylık ücretinin ödenmesine karar vermişti.

Bunun üzerine, Erzurum Valiliği kararı temyiz etti. Yargıtay 9’uncu Hukuk Dairesi, 24 Şubat 2005’te itirazı yerinde görmedi ve yerel mahkemenin verdiği hükmün onanmasına oybirliğiyle karar verdi.

Çalıştığı kurumdan haksız yere işten atıldığı söyleyerek başlattığı hukuk mücadelesini kazanan sekreter Melike Danışık, Yargıtay’ın verdiği kararın kendisini haklı çıkardığını belirterek, ‘Bana ve çevremdekilere göre çok normal olan kıyafetim, bazılarına göre fazla dekolte bulunmuş ve haksız yere işten çıkarılmıştım. Gururumu inciten, beni ve yakın çevremi üzen haksız uygulama için hukuki mücadeleye girdim’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle