GeriGündem DEHAPLI'dan karar düzeltme başvurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DEHAPLI'dan karar düzeltme başvurusu

''Resmi belgede sahtecilik'' yaptıkları gerekçesiyle mahkumiyet kararları onanan 4 eski DEHAP yöneticisinin avukatı Güven Özata, karar düzeltme isteminde bulundu.

Özata, 6 maddeden ve 3 sayfadan oluşan karar düzeltme istemini içeren dilekçesini, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdi.
  
Çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Özata, dilekçede kamu vicdanında yaratılan rahatsızlığın dikkate alınmasını istediklerini söyledi.
  
Özata, 4616 sayılı ''23 Nisan 1999 Tarihine Kadar İşlenen Suçlardan Dolayı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun''dan, özellikle Veysi Aydın'ın yararlanması gerektiğini kaydetti. Özata, Aydın'ın görevde bulunduğu tarihin erteleme hükümleri içinde kaldığını ifade etti.
  
Yargıtay 6. Ceza Dairesi'nin buna dikkat etmediğini savunan Özata, bunun ciddi bir eksiklik olduğunu ve dilekçelerinde bu duruma dikkat çektiklerini kaydetti.
  
Özata, ''Karar düzeltme isteminde savcılık bu konuyu dikkate alır ve karar düzeltme nedeni sayar. Karar düzeltme nedeni olacağından hiçbir kuşkumuz yok. Bunların dikkate alınmasıyla adalet yerini bulacaktır'' diye konuştu.
  
Karar düzeltme dilekçesinde ayrıca, DEHAP'ın taşra teşkilatının atama yoluyla belirlendiği, atananların listesi ve kuruluş bildirimi olan yazının ''iyi niyetle, herhangi bir art niyet ve aldatma kastı bulunmadan'', Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulduğu belirtildi. Sunulan belgelerde herhangi bir tahrifat ve tağyiratın bulunmadığı savunuldu.   
  
Karar düzeltme isteminin, öncelikle cezanın onanması yönünde görüş bildiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kabul edilmesi gerekiyor. Karar düzeltme isteminde bulunmak, hükmün infaz edilmesine engel oluşturmuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle