GeriGündem Defineye çakarlı koruma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Defineye çakarlı koruma

Defineye çakarlı koruma

ZONGULDAK’taki Çaycuma Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tarihi eser kaçakçılığı yapanlara yönelik soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan Çaycuma İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Kılıç’a yönelik suçlamalar ortaya çıktı.

Soruşturma dosyasındaki iddialara göre Kılıç, Türkiye’nin dört bir tarafında kaçak kazılar yapan definecilerle irtibat halindeydi. Defineciler şüphelendikleri herhangi bir aracın plakasını Kılıç’a bildiriyor, o da resmi kayıtlardan sorgulatarak polis veya jandarmanın olup olmadığını definecilere söylüyordu. Defineciler ise buna göre tedbir alıyordu. Dosyaya göre Kılıç definecilere gözcülük de yapıyordu. İddiaya göre resmi aracıyla kazı yapılan bölgeye gidiyor, ‘gözcü’ olarak bekleyip herhangi bir operasyon ihtimaline karşı orada duruyordu. Müdürün şoförü E.S.’nin de daha önce definecilik operasyonlarından işlem gördüğü belirlendi. Emniyet müdürü ifadesinde kendisine yönelik suçlamaları kabul etmedi.

Defineye çakarlı koruma

Ahmet Kılıç

Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 20 Aralık’ta 10 kişiyi gözaltına almıştı. Aralarında Ahmet Kılıç ile şoförü E.S.’nin de olduğu 6 kişi ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’ ve ‘izinsiz kazı ve sondaj yapmak’ suçlarından tutuklanırken, 4 kişi ise adli kontrolle serbest bırakılmıştı. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle