Gündem Haberleri

  "Dava" kriz yarattı

  Hürriyet Haber
  20.12.2009 - 11:24 | Son Güncelleme:

  İsrail ve Alman makamları arasında Avusturyalı yazar Franz Kafka'ya ait bir el yazmasıyla ilgili olarak uzun yıllardan beri süren tartışmanın yeniden alevlendiği bildirildi.

  Almanya'nın güneybatısındaki Marbach Alman Edebiyat Arşivinin  yöneticileri, 20. yüzyılın ve modern Alman edebiyatının önde gelen yazarlarından  Kafka'nın "Dava" adlı romanın özgün el yazmasını isteyen İsrail Ulusal  Kütüphanesine olumsuz cevap verdi.

  El yazmasının bulunduğu Marbach Arşivi Müdürü Ulrich Raulff, İsrailli  yetkililerin isteğinin "hukuki, tarihi veya ahlaki dayanağı olmadığını" ifade  etti.
  Alman Die Zeit dergisi, bu el yazmasının edebi değeri kadar parasal  değerinin de yüksek olduğunu yazdı.

  Ulrich Raulff AFP'ye yaptığı açıklamada, Kafka'nın el yazmalarının  fiyatının çok arttığını ve üzerlerinde spekülasyon yapıldığını söyledi.
  Kafka'nın, 1922 yılında arkadaşı Max Brod'a yazdığı 8 sayfalık mektup,  geçen kasım ayı sonunda İsviçre'nin Bale kentinde düzenlenen bir açık artırmada  yaklaşık 82 bin 600 avroya satılmıştı.

  Yahudi asıllı olan ve 1883 yılında Prag'da doğan Franz Kafka, 1924 yılındaki ölümünden kısa bir süre önce en yakın arkadaşlarından Yahudi asıllı Alman edebiyatçı Max Brod'a bir mektup göndererek, tüm el yazmalarının  yakılmasını istemiş. Ancak Kafka'nın bu isteğini yerine getirmeyen Brod, 1939 yılında  Nazilerin baskısı üzerine gittiği İsrail'e Kafka'nın el yazmalarını da götürmüş  ve aralarında "Dava" ile "Şato"nun da bulunduğu bazı önemli eserlerin ilk kez  yayımlanmasını sağlamış.

  Max Brod, 1968 yılında ölünce, "Dava"nın el yazması, diğer pek çok el  yazması gibi sekreteri Esther Hoffe'ye miras olarak kalmış. Hoffe, aralarında  "Dava"'nın da bulunduğu el yazmalarının bir bölümünü satmış. Hoffe'nin elden  çıkardığı el yazmaları, 1988 yılında Londra'da Sotheby's müzayede evi tarafından  açık artırmayla yaklaşık 1,7 milyon avroya Marbach Arşivine satılmış. Marbach Arşivi Müdürü Raulff, "El yazmalarının bize satıldığı dönemde hiç  kimse bu satışı eleştirmedi" dedi.
           
  Mirasın öyküsü
           

  Kafka'nın hiçbir zaman İsrail topraklarına ayak basmadığını, "Dava"nın  el yazmasının da diğerleriyle birlikte Brod tarafından 1945 yılında Esther  Hoffe'ye kalmasını vasiyet ettiğini belirten Raulff, "1956 yılından beri el  yazmaları bir İsviçre bankasının kasasında muhafaza edilmiş" dedi.
  Raulff, "Max Brod'un 1968 yılında vefatından sonra bir İsrail mahkemesi,  1974'te Brod'un el yazmalarını Hoffe'ye miras bıraktığını teyit etti" diye  konuştu.
  2007 yılında hayata veda eden Hoffe, sattıklarından geriye kalan el  yazmalarını kızları Ruth ve Eva'ya miras bırakmış.
  İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki bir mahkemenin, Ruth ve Eva'nın el  yazmalarını hukuken sahibi olup olamayacağını araştırdığı belirtildi.
  İsrail Ulusal Kütüphanesinin avukatı Meir Heller, el yazmalarının bir  bölümünün İsrail'de, bir bölümünün Marbach'ta, başka bir bölümünün de İsviçre'de  kasada durduğunu söyledi.

  Heller, bu durumun yarattığı hukuki sorunu mahkemenin çözeceğini  belirterek, mahkemenin kararını ocak ayında vereceğini sözlerine ekledi.
  Marbach Arşivi Müdürü Raulff ise el yazmalarının muhafazası için,  Marbach'ın adının Max Brod ve Esther Hoffe'nin vasiyetlerinde geçtiğini öne  sürdü.
  Raulff, İngiltere'deki Oxford kentinde bulunan bir kütüphaneden sonra,  Kafka'ya ait en geniş özgün el yazmaları koleksiyonuna sahip olan Marbach Arşivinin, dünyada edebi eserleri arşivleme konusunda en yetkin kuruluş olduğunu  savundu.

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı